Milföy Hamurundan Samsa Tatlısı Tarifi

Üsküp ve yöresinin meşhur tatlısını evinizde en kolay şekilde yapacağınız Milföy Hamurundan Samsa Tatlısı Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. Balkan Mutfağı’nın bu çok özel şerbetli tatlısına adını veren samsa kelimesi, Makedon dilinde bir dilim baklava anlamına gelmektedir.

Fındık yerine iç harç olarak, ceviz, badem ya da Antep fıstığı kullanabileceğiniz Milföy Hamurundan Samsa Tatlısı Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanan videodan sizlere aktarılmaktadır. Tatlının yapımı için gerekli olan malzemelerin tam ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 6 adet kare milföy hamuru

Şerbeti için;

  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1,5 su bardağı su
  • Birkaç damla limon suyu

İç harcı için;

  • 1 su bardağı dövülmüş fındık içi
  • 1 adet yumurtanın akı
  • 2 yemek kaşığı toz şeker

Üzeri için;

  • 1 adet yumurtanın sarısı

Süslemek için;

  • Hindistan cevizi ya da toz Antep fıstığı

Hazırlanış Aşamaları

Şerbetini hazırlamak için; uygun bir tencereye alınan, 1 su bardağı toz şeker ile 1,5 su bardağı su, orta ateşe ayarlanan ocakta karıştırarak kaynatılır. 10 dakika kadar kaynatılan şerbete, birkaç damla limon suyu eklenip 1 – 2 dakika daha kaynatılarak ocaktan alınır ve soğuması için bekletilir.

İç harcını hazırlamak için; 1 su bardağı dövülmüş fındık içi, 1 adet yumurtanın akı ve 2 yemek kaşığı toz şeker iyice karıştırılır.

6 adet kare milföy hamurunun ilki, hafifçe un serpilen mutfak tezgahına alınır ve merdane yardımıyla bir miktar açılarak genişletilir. Hazırlanan iç harçtan bir kenarına yerleştirip rulo şeklinde sarılarak kapatılır. Yaklaşık 3’er santimetre uzunluğunda kesilerek parçalara ayrılır. Tüm milföy hamurları için aynı işlemler uygulanarak elde edilen tatlı hamurları, pişirme kağıdı serili fırın tepsisine yerleştirilir.

Hamurların üzerine 1 adet yumurtanın sarısı çırpılarak fırça yardımıyla sürülür. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında yaklaşık 20 dakika pişirilir. Fırından alınan hamurlar kenarlı bir cam tepsiye alınır ve önceden hazırlanarak soğuyan şerbetin tamamı üzerilerine gezdirilerek aktarılır. Fırından alınan hamurların soğumadan 5 dakika sonra soğuk şerbetle buluşması gerektiğini hatırlatırız.

Tatlı, şerbetini çekene kadar dinlendirilir. Ardından, servis tabaklarına alınır ve üzeri arzunuza göre Hindistan cevizi ya da toz Antep fıstığı ile süslenerek ikram edilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.