Milföy Hamurundan Mantı Tatlısı Tarifi

 

Şık görünümü ve farklı lezzeti ile hazırladığınız tatlılara güzel bir seçenek olacak Milföy Hamurundan Mantı Tatlısı Tarifi, sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Pişirmek ve tatlandırmak için değişik yöntemler izleyebileceğiniz bu pratik tatlının nasıl yapıldığını, videolu ve yazılı anlatımı ile sayfamızda takip edebilirsiniz.

Milföy hamurlarını kızartmak yerine fırında pişirebilir, şerbet yerine üzerilerine pudra şekeri serperek de tatlınızı hazırlayabilirsiniz. 6 adet milföy hamuru kullanarak 24 adet minik tatlının nasıl yapıldığını, YemekEkranı YouTube kanalının hazırladığı sesli anlatımın yer aldığı videodan sizlere aktarıyoruz. Gerekli malzemelerin listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

  • 6 adet milföy hamuru

İç harcı için;

  • 1 adet yumurtanın akı
  • 1 su bardağı ince çekilmiş fındık içi
  • 2 yemek kaşığı pudra şekeri

Şerbeti için;

  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1,5 su bardağı su
  • Birkaç damla limon suyu

Kızartmak için;

  • 2 su bardağı sıvı yağ

Şerbetsiz hazırlamada üzeri için;

  • Pudra şekeri

Hazırlanış Aşamaları

6 adet milföy hamuru, oda ısısına getirilerek çözdürülür. Her bir milföy hamuru bıçakla 4 eşit parçaya kesilerek 24 adet hamur elde edilir.

Şerbetini hazırlamak için; 1,5 su bardağı toz şeker ile 1,5 su bardağı su orta ateşte kaynatılır ve birkaç damla limon suyu eklenerek ocaktan alınır. Hazırlanan şerbet soğumaya bırakılır. Arzu ederseniz şerbet hazırlamadan, pişen milföy hamurlarının üzerine sadece pudra şekeri serperek de tatlandırabilirsiniz.

İç harcını hazırlamak için; 1 su bardağı ince çekilmiş fındık içi, 1 adet yumurtanın akı ve 2 yemek kaşığı pudra şekeri uygun bir kapta iyice yoğurularak hazır hale getirilir.

Daha önceden hazırlanan 24 adet milföy hamurlarının ortalarına hazırlanan iç harçtan yerleştirilir. Videoda görüldüğü gibi, uçlarından birleştirilerek mantı şeklinde kapatılır. Uygun bir tavaya 2 su bardağı sıvı yağ eklenir ve orta ateşe ayarlanan ocakta kızdırılır. Hazırlanan hamurlar, kızgın yağa atılarak kızartılır. Tavadan alınan sıcak milföyler, soğumuş şerbete atılır. Şerbetten alarak servis tabağına alınan tatlılar, artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.