Milföy Hamurundan Çilekli Pasta Tarifi

Harika lezzette ve pratik olarak yapılan bir pasta arıyorsanız, Evdeki Pastane sayfamızda paylaştığımız tarifi izlemenizi ve denemenizi öneririz. Milföy Hamurundan Çilekli Pasta Tarifi ile pasta keki pişirme zahmetine katlanmadan, bir pastane lezzetini daha mutfağınıza taşıyabilirsiniz.

İpuçlarını ve püf noktalarını da izleyeceğiniz görsel anlatım, Yemek Ekranı YouTube kanalının hazırladığı video ile aktarılmaktadır. 6 kişilik olarak verilen tarif için gerekli malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarının yazılı dökümünü aşağıda bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 5 adet milföy hamuru

Kreması için;

  • 1 su bardağı süt
  • 1,5 yemek kaşığı un
  • 1 yemek kaşığı buğday nişastası
  • 2 adet yumurtanın sarısı
  • 4 yemek kaşığı toz şeker
  • 4 yemek kaşığı margarin
  • 200 gram çilek
  • 3 yemek kaşığı pudra şekeri

Hazırlanış Aşamaları

Hamurunu hazırlamak için; 5 adet milföy hamuru üst üste konarak, un serpilmiş tezgaha alınır. Merdane kullanarak uzunca bir dikdörtgen hamur elde edene kadar açılır. Açılan hamurun kenarları kesilerek düzeltilir. Yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirilen milföy hamurunun kabarmasını önlemek için, çatal yardımıyla her yeri delinir. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık 20 dakika kadar kontrollü bir şekilde pişirilir.

Kremasını hazırlamak için; 1 su bardağı süt bir tencereye alınarak kaynatılır. Ayrı bir kapta 2 adet yumurtanın sarısı, 1,5 yemek kaşığı un ve 1 yemek kaşığı buğday nişastası birlikte çırpılır. Hazırlanan karışım, kaynayan süte yavaş yavaş eklenir ve sürekli çırpılır. 4 yemek kaşığı toz şeker eklenerek çırpmaya devam edilir. Orta ateşte karıştırmaya devam ederek 2 dakika daha pişirilir.

Ocaktan alınan krema tenceresi, içi su dolu ve daha büyük bir tencerenin içine yerleştirilir. 6 – 7 dakika aralıklı olarak karıştırarak soğuması beklenir. Soğuyan kremaya, 4 yemek kaşığı margarin küçük parçalar halinde doğranarak ilave edilir. Margarin tümüyle eriyinceye kadar, mikserle çırpılır. Hazırlanan krema, buzdolabına kaldırılarak 15 dakika dinlendirilir.

Fırından alınan milföy hamuru, tepsiden tezgaha alınarak soğuması için birkaç dakika bekletilir. Soğuyan hamurun kenarları tırtıklı bir bıçakla kesilerek düzeltilir. Hamur, aynı bıçakla enlemesine 3 eşit parçaya kesilir. Buzdolabından çıkarılan kremanın yarısına yakın kısmı, ilk parçanın üzerine yayılarak sürülür.

Dilimlenerek hazırlanan 200 gram çileğin yarısı kremanın üzerine dizilerek yerleştirilir. İkinci parça hamura az bir miktar krema sürülerek, çileklerin üzerine kapatılır. Üzerine, 2 yemek kaşığı kadar krema yayılarak sürülür ve çileğin kalanı üzerine yerleştirilir. Son parça hamur da az bir miktar krema sürülerek son kat olarak çileklerin üstü kapatılır.

Bıçak yardımıyla kenarlarından taşan kremalar düzeltilir ve üzerine 3 yemek kaşığı pudra şekeri serpilen pasta, birkaç saat buzdolabında dinlendirilir. Buzdolabından alınan pastanız, dilimlenerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.