Mayasız El Açması Börek Tarifi

Oklava ya da merdane kullanmadan pratik olarak açılan hamuru ve harika lezzetiyle favoriniz olacak Mayasız El Açması Börek Tarifi, yapım aşamalarını ayrıntılı olarak takip edeceğiniz anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur.

Peynirli iç harcını damak tadınıza uyan kıyma ya da patates gibi malzemelerle de denediğinizde mükemmel sonuç alacağınız Mayasız El Açması Börek Tarifi, Alev Türken YouTube kanalı tarafından sesli anlatımlı olarak hazırlanıp yayınlanan videodan aktarılmaktadır. Ayrıca, böreğin yapımında kullanacağınız malzemelerin tam ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını, aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

Hamurunu hazırlamak için;

 • 3 su bardağı ılık su
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 7 – 8 su bardağı un

Bezeleri yağlamak için;

 • Sıvı yağ

Hamur aralarına sürmek için;

 • 150 gram eritilmiş tereyağı ya da margarin

İç harcını hazırlamak için;

 • Lor peyniri
 • Maydanoz

Üzeri için;

 • 1 adet yumurtanın sarısı
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Susam ve çörek otu (isteğe bağlı)

Videolu Anlatım

Yazılı Anlatım

 1. Hamurunu hazırlamak için; derince bir kaba alınan 3 su bardağı ılık su, yarım çay bardağı sıvı yağ, 1 yemek kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı toz şeker, çırpma teliyle kısa bir süre karıştırılır.
 2. Ardından, 7 – 8 su bardağı un yavaş yavaş eklenerek önce spatula ya da tahta kaşık yardımıyla toparlanana kadar karıştırılıp, ardından elle yoğurulmaya başlanır.
 3. Sonrasında, hafif un serpilen tezgaha alınan hamur, ele yapışmayacak yumuşak dokuya kavuşana kadar yaklaşık 3 – 4 dakika boyunca yoğurulur.
 4. Hazırlanan hamur, tekrar yoğurma kabına alınır ve üzeri kapatılarak yarım saat boyunca dinlendirilir.
 5. Sürenin sonunda, tezgaha alınan hamur kesilerek 10 eşit parçaya ayrılır ve elde yuvarlayarak bezeler oluşturulur.
 6. Tabanına sıvı yağ sürülen bir tepsiye alınan bezelerin üzerine de fırça yardımıyla sıvı yağ sürülür ve temiz bir poşetle kapatılarak 15 dakika kadar dinlendirilir.
 7. Ardından, 10 adet beze sırasıyla tezgaha alınıp, elle yanlara doğru hafifçe bastırarak yaklaşık tatlı tabağı büyüklüğünde açılıp üst üste yerleştirilir.
 8. Uygun bir kapta 150 gram tereyağı ya da margarin eritilip, oda sıcaklığına ulaşana kadar bekletilir.
 9. Bezelerin ilki tezgaha alınır ve üzeri eritilen yağdan kullanarak yağlanıp, elle yanlardan dışarı doğru çekerek açılır.
 10. Bezenin bir kenarı hafifçe katlanıp iç harç yerleştirilir ve rulo şeklinde içe doğru sarılır.
 11. Bu ilk hamur, spiral şeklinde ucundan başlayarak sarılıp, tabanı sıvı yağ ile yağlanmış yuvarlak fırın tepsisinin ortasına yerleştirilir.
 12. Diğer kalan 9 adet hamur için de aynı işlemler tekrarlanıp, ortadaki hamurun etrafından başlayıp sırayla sarılarak böreğin şekil verme işlemi tamamlanır.
 13. Böreğin üzerine, 1 adet yumurtanın sarısı ile 1 yemek kaşığı sıvı yağ çırpıldıktan sonra fırça yardımıyla sürülür ve isteğe bağlı olarak susam ile çörek otu serpilir.
 14. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık 30 – 35 dakika kontrollü olarak altı üstü kızarana kadar pişirilir.
 15. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağı geçen börek, artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.