Lor Peynirli Kırma Börek Tarifi

Hazır yufka kullanarak hazırlanması çok kolay hale gelen Lor Peynirli Kırma Börek Tarifi, denemeniz önerisiyle Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Farklı bir lezzet ve görünümde börek tarifi arıyorsanız, videolu ve yazılı anlatımları takip ederek böreğinizi pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Az malzemeli ve su böreği kıvamındaki bu lezzetli böreğin nasıl yapıldığı, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından hazırlanan video ile sizlere aktarılmaktadır. Bunun yanı sıra, gerekli malzemelerin listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 5 adet böreklik hazır yufka

Yufkalara sürülecek sos için;

  • Yarım  kilogram yoğurt
  • 2 adet yumurta

İç harcı için;

  • Yarım kilogram lor peyniri

Üzeri için;

  • Yufkalara sürüle sosun kalanı
  • Çeyrek çay bardağı sıvı yağ
  • Tuz (isteğe bağlı)

Hazırlanış Aşamaları

Yufkalara sürülecek sosu hazırlamak için; yarım kilogram yoğurt ile 2 adet yumurta iyice çırpılır.

1 adet yufka, tezgaha açılarak yarısının üzerine hazırlanan sos fırça yardımıyla sürülür. Diğer yarısı üzerine kapatılarak onun da soslanması sağlanır. Tekrar açılan yufkanın yarısına lor peyniri yerleştirilir ve diğer yarı üzerine kapatılır. Videoda örneğini izleyeceğiniz şekilde, yufka karşılıklı iki kenarından büzülerek ortada toplanır. 4 parmak genişliğinde kesilen yufka, yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilir. Tüm yufkalar aynı şekilde hazırlanarak tepsiye dizilir.

Yufka aralarına sürülen sosun artan kısmına, çeyrek çay bardağı sıvı yağ  ve tuz ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan bu sos, tepsiye yerleştirilen böreklerin üzerine fırça ile sürülür. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişirilir. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağı geçen börekler, ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.