Lokmalık Milföy Börek Tarifi

Evdeki Pastane sayfamızda videolu ve yazılı anlatımlarıyla sunduğumuz Lokmalık Milföy Börek Tarifi, çok kolay hazırlanışı ile favori ikramlarınızda biri olacaktır. Sucuklu olarak verilen tarifi, peynir, kıyma, patates ya da sosis gibi malzemeleri iç harç olarak kullanarak hazırlayıp, farklı lezzetlerde börekler hazırlayabilirsiniz.

Ani gelen misafirleriniz ya da sabah kahvaltılarınız için harika bir ikram olacak Lokmalık Milföy Börek Tarifi, Bera Tatlı Dünyası YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanmıştır. Sesli anlatımlı olarak izleyeceğiniz videonun yanı sıra, böreklerin yapımı için  gerekli olan malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 6 adet milföy hamuru
  • Küçük doğranmış sucuk parçaları
  • 1 adet yumurtanın akı
  • Haşhaş, susam, çörek otu

Hazırlanış Aşamaları

Dondurucudan çıkarılan milföy hamurlarının yumuşaması beklenir ve her bir milföy hamuru bıçak yardımıyla kesilerek 4 eşit parçaya ayrılır. Ortalarına küçük doğranmış sucuk parçaları yerleştirilir. Bohça şeklinde kapatılarak, elde yuvarlayıp son şekli verilir.

1 adet yumurtanın akı, bir kasede çırpılarak hazır hale getirilir. Hazırlanan hamurların üzeri, önce yumurta akına ardından damak zevkinize göre haşhaş, susam ve çörek otuna bulanarak, pişirme kağıdı serili fırın tepsisine dizilerek yerleştirilir.

Önceden ısıtılmış 250 derecelik fırında kızarana kadar kontrollü bir şekilde pişirilir. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağının geçmesi beklenen börekler, servis tabağına aktarılarak ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.