Leopar Desenli Kek Nasıl Yapılır?

Tarifimizi izleyerek yapacağınız keki, konuklarınıza servis etmek için dilimlediğinizde alacağınız övgüler çok fazla olacaktır. 1 hamurdan 3 farklı renk elde ederek kekinize kolayca vereceğiniz desen, servis tabaklarınızda hoş bir görüntü yaratacaktır. Harika görünümü ile şık bir sunum yapmanızı sağlayacak Leopar Desenli Kek Tarifi, sayfamızda tüm ayrıntıları ile bilginize sunulmuştur.

Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalından aktardığımız videodan nasıl yapıldığını görüntülü olarak izleyebilir, gerekli malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarını detaylı bir biçimde aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 3 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı eritilmiş tereyağı ya da margarin
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 5 adet oda sıcaklığında yumurta
  • 4 çay kaşığı vanilya
  • 2 su bardağı oda sıcaklığında süt
  • 4 çay kaşığı kabartma tozu
  • 4 silme su bardağı elenmiş un
  • 4 yemek kaşığı kakao

Hazırlanış Aşamaları

3 su bardağı toz şeker ve 1 su bardağı eritilmiş tereyağ uygun bir kaba alınarak çırpılır. 1 su bardağı sıvı yağ ilave edilerek, çırpmaya devam edilir. Karışıma 5 adet yumurta eklenir ve tüm malzemeler iyice karışana kadar çırpılır. 4 çay kaşığı vanilya ve 2 su bardağı süt ilave edilerek karıştırmaya devam edilir. 4 çay kaşığı kabartma tozu ve elenmiş 4 silme su bardağı un eklenip karıştırılarak, kek hamuru hazır hale getirilir.

Hazırlanan kek hamurundan yarım su bardağı kadar alınıp, bir kapta 1 yemek kaşığı kakao ile karıştırılır. İkinci bir kaba bu kez 1 su bardağı hamur alınıp, 3 yemek kaşığı kakao ile karıştırılır. Böylece 3 ayrı renkte hamur elde edilmiş olur. Hamurlar, uygun boyuttaki buzdolabı poşetlerine alınarak ağızları kapatılır.

Tercihen 25 santimetre çapında kelepçeli bir kek kalıbı yağlanarak hazırlanır. Sade hamurun konulduğu poşetin altından bir kesik açılarak, ince bir tabaka halinde kek kalıbının tabanına dökülür. Daha önce 3 yemek kaşığı kakao konarak hazırlanan hamurun olduğu poşet, aynı şekilde alt kısmından kesilerek, videoda görüldüğü gibi sade hamurun üzerine iç içe 3 daire olacak şekilde sıkılır.

Bu kez, 1 yemek kaşığı kakao eklenerek elde edilen daha açık renkli hamur poşeti, yapılan dairelerin üzerine sıkarak gezdirilir. Koyu hamurdan dairelerin üzerine bir kez daha gezdirilir ve desen verecek şekil tamamlanmış olur. Sade hamur, tüm kalıba sıkılarak dairelerin üzeri kapatılır. Kakaolu hamurla yapılan bir önceki daireler, aynı işlemler uygulanarak tekrarlanır. Son aşamada, kalan sade harçla kekin üzeri kaplanır.

Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına verilen kek, yaklaşık 45 – 55 dakika kadar kontrollü bir şekilde pişirilir. Fırından alınan kek, ilk sıcağı geçene kadar kalıpta bekletilir. Ilıyan kek, kalıptan alınarak soğuması beklenir. Soğuyan kekin üzerini pudra şekeri ve kakao ile süsleyebilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.