Kömbe Kurabiyesi Tarifi

Uzun süre tazeliğini koruyan harika lezzetteki Kömbe Kurabiyesi Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Antakya, Kahramanmaraş ve Gaziantep yörelerinin meşhur kurabiyesini tarifimizi izleyerek artık evinizde hazırlayabilirsiniz.

Bu çok özel lezzeti tam olarak yakalayabilmeniz için baharatçılardan ya da pasta malzemesi satan dükkanlardan satın alabileceğiniz kömbe baharatı edinmeniz gerekmektedir. Bir de orjinal şeklini vermek isterseniz aynı yerlerde satılan ağaç kömbe kalıba da ihtiyacınız olacaktır. Ancak, evinizde bulunan uygun kalıpları da şekil vermek için kullanabilirsiniz.

Video anlatımlı olarak izleyeceğiniz Kömbe Kurabiye Tarifi, Mutfak Sırları YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Gerekli malzemelerin listesini ve hazırlanış aşamalarının yazılı dökümünü aşağıda bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • Yarım paket (125 gram) eritilmiş tereyağı
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 2 su bardağından 2 parmak eksik pudra şekeri
  • 1 su bardağı süt
  • 1 tatlı kaşığı kömbe baharatı
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 7 su bardağı un

Üzeri için;

  • 1 su bardağı susam

Hazırlanış Aşamaları

Yarım paket (125 gram) tereyağı mikrodalga fırında ya da tavada eritilir. Erimiş ancak çok sıcak olmayan kıvamdaki tereyağına, 1 su bardağı sıvı yağ ve 1 su bardağı süt eklenir. 2 su bardağından 2 parmak eksik olacak şekilde pudra şekeri, 1 paket kabartma tozu, 1 paket vanilya ve 1 tatlı kaşığı kömbe baharatı da karışıma ilave edilir.

7 su bardağı un, elenerek ve yavaş yavaş hamura eklenir. Kaşık ya da spatula yardımıyla karıştırarak, 7 su bardağı un ikişer bardaklık partiler halinde hamura katılır. Daha sonra elle yoğurulur ve ele yapışmayan bir kıvam elde edildiğinde hamur hazır hale gelmiştir.

Hazırlanan hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alınır ve elde yuvarlanır. Önce bir tabakta hazırlanan susama bulanır. Ardından susama bulanan yüzü alta gelecek şekilde kalıba yerleştirilir. Elle bastırılarak kalıbın şeklini alması sağlanan kurabiye, kalıptan çıkarılarak yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirilir. Tüm kurabiyeler aynı şekilde hazırlanarak, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pembeleşene kadar pişirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.