Kolay Tava Böreği Tarifi

Fırın kullanmanıza gerek kalmadan nar gibi kızarmış harika bir çıtır börek yapacağınız Kolay Tava Böreği Tarifi için, sadece 3 adet hazır yufka yeterli olmaktadır. İç harcını damak tadınıza uygun ve ikram edeceklerinizin sevdiği dilediğiniz malzemelerden hazırlayabilirsiniz. Kahvaltılar için pratik bir sıcak seçeneği olan Tava Böreği, ani gelen misafirleriniz için de lezzetli bir ikram olacaktır.

Kolay Tava Böreği’nin nasıl yapıldığını, Ayşenur Altan YouTube kanalının hazırladığı videolu anlatımdan izleyebilirsiniz. Gerekli malzemelerin listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 3 adet hazır yufka
  • 2 adet yumurta
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • Yarım su bardağından biraz az süt
  • 1 çay kaşığı tuz

İç harcı için;

  • Peynir, patates, kıyma ya da ıspanak gibi dilediğiniz malzemeler kullanılabilir.

Hazırlanış Aşamaları

2 adet yumurta bir kaba kırılarak çırpılır. Yarım su bardağı sıvı yağ ve yarım su bardağından biraz az süt ilave edilerek karıştırılır. Son olarak, 1 çay kaşığı tuz eklenip karıştırılarak, yufkalara sürülecek olan sos hazır hale getirilir.

Böreğin pişirilmesi için seçilen yanmaz ve yapışmaz bir tavanın tabanı tereyağ ile yağlanır. 3 adet yufkanın ilki, videoda görüldüğü gibi tavaya serilir ve üzerine hazırlanan sos yayılarak sürülür. İkinci yufka, tavaya sığacak şekilde kırıştırarak, soslanan yufkanın üzerine yerleştirilir. İkinci yufka da aynı şekilde yumurtalı karışımla ıslatılır.

Damak tadınıza uygun olarak seçip hazırladığınız iç harç, yufkanın üzerine eşit şekilde dağıtılarak yerleştirilir. Son kat olarak, üçüncü yufka iç harcın üzerine kırışık olarak konur ve üzeri sos ile ıslatılır. Tepsiden taşarak yerleştirilen ilk yufka, iç kısımları soslanarak böreğin üzerine kapatılır.

Ocağa yerleştirilen tava böreği, kısık ateşte her bir yüzü yaklaşık 15 dakika olmak üzere, iki tarafı da iyice kızartılır. Tavadan alındıktan sonra 5 dakika ilk sıcağının geçmesi beklenen börek, dilimlenerek servise hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.