Kolay Şöbiyet Tatlısı Tarifi

Şöbiyet Tatlısını evde kendi ellerinizle hazırlayacağınız pratik tarifini Evdeki Pastane sayfamızda beğenilerinize sunuyoruz. Şerbetli tatlılar içinde herkesin damak tadına uygun olan şöbiyetin, hazır baklava yufkası kullanarak çok kolay hale gelen yapımını denemenizi öneririz. Cevizli olarak verilen tarifi, dilerseniz Antep fıstığı kullanarak farklı bir lezzete taşıyabilirsiniz.

Kolay Şöbiyet Tatlısı Tarifi için gerekli malzemelerin listesi aşağıda verilmiştir. Hazırlanış aşamalarını yazılı olarak da sunduğumuz tatlının yapımını Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı videolu anlatımdan sizlere aktarıyoruz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 20 adet hazır baklava yufkası
  • İri kırılmış ceviz içi
  • 150 gram eritilmiş tereyağı

Muhallebisi için;

  • 2 su bardağı süt
  • Yarım su bardağı irmik

Şerbeti için;

  • 3,5 su bardağı su
  • 2,5 su bardağı toz şeker
  • Limon suyu

Süslemek için;

  • Antep fıstığı

Hazırlanış Aşamaları

Tatlının muhallebisini hazırlamak için; 2 su bardağı süt ve yarım su bardağı irmik uygun bir tencereye alınarak ocağa yerleştirilir. Koyu bir kıvam alana kadar karıştırarak pişirilir. Tatlının iç malzemesi olacak muhallebi hazırdır.

Şerbeti hazırlamak için; 3,5 su bardağı su ile 2,5 su bardağı toz şeker bir tencereye alınır ve ocakta karıştırarak 15 dakika kaynatılır. Sonrasında birkaç damla limon suyu ilave edilerek 2 ya da 3 dakika kaynatılır ve ocaktan alınarak soğumaya bırakılır.

20 adet hazır baklava yufkası tezgaha serilir ve videoda görüldüğü gibi kareler oluşacak şekilde bıçakla dikkatlice kesilir. Her kare şeklinde kesilen yufkanın üzerine iri kırılmış ceviz içleri ve hazırlanan muhallebiden yerleştirilir. İç malzemeleri konan kare yufka dilimleri, muska şeklinde kapatılır. Dilimler ısıya dayanıklı ve kenarlı bir cam kaba, uçları üst üste gelecek şekilde dizilerek yerleştirilir. Tüm yufkaların üzerine, eritilmiş 150 gram tereyağı kaşık yardımıyla gezdirilir.

Hazırlanan fırın kabı önceden ısıtılmış 190 derecelik fırına verilerek, yufkalar kızarana kadar pişirilir. Fırından alınıp 5 dakika bekletilen şöbiyetlerin üzerine, daha önce hazırlanan ve ılıyan şerbet kepçe yardımıyla gezdirilir. 2 ya da 3 saat dinlenen ve üzerini dilerseniz toz Antep fıstığı ile süslediğiniz Şöbiyet Tatlısı servise hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.