Kolay Güllaç Tatlısı Tarifi

Türk Mutfağı’nın en özel lezzetlerinden biri olan Kolay Güllaç Tatlısı Tarifi, videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda beğenilerinize sunulmuştur. Ramazan ayıyla özdeşleşen bu geleneksel sağlıklı sütlü tatlıya sofralarınızda sıkça yer vermenizi öneririz.

Saray mutfağında içine gül suyu katıldığından “Güllü Aş” olarak adlandırılan ve günümüze güllaç adıyla gelen bu enfes tatlının nasıl yapıldığını, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı videodan izleyebilirsiniz. Ayrıca, tatlının yapımı için gerekli olan malzemelerin ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da takip edebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 10 yaprak güllaç
  • 1,5 litre süt
  • 2 su bardağı toz şeker
  • Çekilmiş ceviz içi
  • 2 yemek kaşığı gül suyu (isteğe bağlı)

Üzeri için;

  • Antep fıstığı, ceviz içi, nar taneleri (isteğe göre değişebilir)

Hazırlanış Aşamaları

Uygun bir tencereye alınan, 1,5 litre süt ile 2 su bardağı toz şeker, orta ateşe ayarlı ocakta şeker eriyene kadar karıştırarak ısıtılır.

Güllaç yaprakları tatlıyı hazırlayacağınız kenarlı tepsisinin boyutuna göre, bütün olarak ya da kırılarak yerleştirilir. Bu aşamada, güllaç yapraklarının parlak yüzeyinin yukarıda olmasına dikkat etmenizi öneririz. Yerleştirilen her yaprağın ve katın üzerine hazırlanan ılık şekerli süt gezdirilir.

5 adet yaprak yerleştirildikten sonra, üzerine çekilmiş ceviz içi bolca serpilir. Kalan 5 adet yaprak, aynı şekilde sütle ıslatılarak üzerine yerleştirilir. Son olarak kalan süte, 2 yemek kaşığı gül suyu ilave edildikten sonra, tatlının üzerine eşit olarak dağıtılır. Birkaç saat buzdolabında dinlendirilen tatlının üzeri, isteğinize bağlı olarak, Antep fıstığı, ceviz içi ya da nar taneleri ile süslenerek ikrama hazır hale getirilir. Kalan tatlınızı buzdolabında saklamanız gerektiğini unutmayın.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.