Kolay Büzme Baklava Tarifi

Hazır yufka kullanılarak yapımı çok kolay hale gelen Kolay Büzme Baklava Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda videolu ve yazılı anlatımlarıyla bilgilerinize sunulmuştur. Gazete baklavası olarak da bilinen bu şerbetli tatlıyı, tarif aşamalarını izleyerek denemenizi öneriyoruz.

Ceviz yerine toz Antep fıstığının da iç harç olarak çok yakışacağı Kolay Büzme Baklava Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri 2 YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanan videodan izlenebilir. Ayrıca, baklavanın yapımı için gerekli olan ölçülü malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • Yarım paket baklavalık hazır yufka
  • 1,5 su bardağı iri dövülmüş ceviz içi
  • 50 gram eritilmiş tereyağı

Şerbeti için;

  • 3 su bardağı su
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Hazırlanış Aşamaları

Şerbetini hazırlamak için; uygun bir tencereye alınan, 3 su bardağı su ile 2 su bardağı toz şeker, orta ateşe ayarlanan ocakta 15 dakika kadar kaynatılır. Ardından, 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu eklenip 5 dakika daha kaynatmaya devam edilir. Hazır hale gelen şerbet, ayrı bir kaba aktarılarak soğumaya bırakılır.

Mutfak tezgahına serilen yarım paket hazır baklava yufkası, bıçak yardımıyla uzunlamasına kesilerek 3 eşit parçaya ayrılır ve kurumamaları için üzerilerine nemli bir bez yerleştirilir. 2 adet yufka parçası üst üste konur ve üzerilerine 1,5 su bardağı iri dövülmüş ceviz içinden serpilir. Ucundan başlayıp 2 kenarından tutarak büzülür ve 4 kenarından videoda görüldüğü gibi bohça şeklinde kapatılıp son şekli verilir.

Tüm yufka parçaları için aynı işlemler uygulanır ve kapatılan kısımları alta gelecek şekilde borcam fırın tepsisine dizilerek yerleştirilir. Eritilmiş 50 gram  tereyağının tamamı, fırça yardımıyla üzerilerine sürülür. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir.

Fırından alınan sıcak hamurların üzerine soğuyan şerbet eşit miktarda dağıtılarak gezdirilir. 10 -15 dakika içinde şerbetini çeken tatlılar, servis tabağına alınarak ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.