Kolay Buzluk Böreği Tarifi

Derin dondurucuda bekleterek dilediğiniz zaman pişirebileceğiniz Kolay Buzluk Böreği Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda videolu ve yazılı anlatımlarıyla hazırdır. Peynirli olarak verilen tarifi, patates, kıyma ya da damak tadınıza uygun dilediğiniz iç harçlarıyla deneyebilirsiniz.

6 adet hazır yufkadan 21 adet börek yapılabilmektedir. Arzunuza göre, malzeme listesindeki yufka sayısını değiştirerek farklı sayılarda börek hazırlanabilir. Puf puf kabaran bu böreklerin nasıl yapıldığı, Nefis Yemek Tarifleri 2 YouTube kanalının hazırladığı videodan aktarılmaktadır. Gerekli malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 6 adet hazır yufka

Yufkalara sürmek için;

  • Yarım paket (125 gram) margarin ya da tereyağı
  • 1,5 çay bardağı süt

İç harcı için;

  • 1 kase beyaz peynir
  • 1 tutam ince kıyılmış maydanoz

Üzeri için;

  • 1 adet yumurtanın sarısı ya da eritilmiş tereyağı
  • Susam

Hazırlanış Aşamaları

Yarım paket (125 gram) margarin ya da tereyağı eritilir. 1,5 çay bardağı sütle karıştırılarak, yufkalara sürülecek sos hazır hale getirilir.

İç harcı hazırlamak için; 1 kase beyaz peynirle, 1 tutam ince kıyılmış maydanozla karıştırılır.

6 adet yufkanın 2 tanesi üst üste tezgaha açılır ve şerit şeklinde kesilerek 7 parçaya ayrılır. Her bir parçaya, hazırlanan sos fırça yardımıyla sürülür. Uç kısmına iç harç yerleştirilir ve videoda görüldüğü gibi muska şeklinde sarılarak son şekli verilir. Kalan 4 adet yufka da, aynı şekilde 2’şer olarak serilip işlemler tekrarlanarak böreklerin sarma işlemi tamamlanır.

Bir süzgece yerleştirilen börekler, sudan geçirilir ve fazla suları süzdürülür. Suyu süzülen börekler, derin dondurucuda saklayacağınız kaba aktarılır. Kaba yerleştirirken, kat aralarına yapışmamaları için yağlı kağıt sermeniz önerilir. Üzeri kapatılan börekleri, artık dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Börekleri pişirmek için; derin dondurucudan çıkarılan böreklerin üzerine çözülmeleri beklenmeden çırpılmış yumurta sarısı ya da eritilmiş tereyağı sürülür. Susam serpilen börekler, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında, üzerileri kızarıp kabarana kadar yaklaşık 40 dakika pişirilir. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağı geçen börekler, ikrama hazırdır.

Böreklerinizi hemen pişirmek istiyorsanız, suya tutulup ardından suyu süzdürülen böreklere, yumurta sarısı ya da eritilmiş tereyağı sürülüp susamı serpilir. Yukarıda tarif edilen şekilde fırınlanarak, ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.