Kızarmış Dondurma Tarifi

İkramlarınızın arasına katmanızı önerdiğimiz Kızarmış Dondurma Tarifi, pastane lezzetlerini evinize taşıyan Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. 40 saniye gibi kısa bir sürede kızartarak enfes bir tatlı yapacağınız tarifi, videolu ve yazılı anlatımlarından tüm ayrıntılarıyla takip edebilirsiniz.

Dondurmalı künefe lezzetini alacağınız ve tarif malzemeleri ile 6 kişiye servis edebileceğiniz Kızarmış Dondurma Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı ve sesli anlatımın yer aldığı videodan sizlere aktarılmaktadır. Bu çok özel tatlının yapımı için gerekli malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 6 büyük top sade Maraş dondurması
  • 250 gram tel kadayıf
  • 1 yemek kaşığı galeta unu
  • 3 adet yumurtanın akları

Kızartmak için;

  • Sıvı yağ

Süslemek için;

  • Taze mevsim meyveleri
  • Çikolata sosu ya da  eritilmiş çikolata

Hazırlanış Aşamaları

250 gram tel kadayıf, kolay kırılması için derin dondurucuda 1 saat bekletilir. Sürenin sonunda dondurucudan çıkarılan kadayıf, 2 eşit parçaya ayrılarak ayrı kaplara alınır. İlk kaptaki kadayıflar irice, diğer kaptaki kadayıflar daha küçük parçalar halinde kırılarak ufalanır. İnce olarak ufalanan kadayıflara, 1 yemek kaşığı galeta unu eklenerek karıştırılır.

Önceden dondurulan büyük bir top sade Maraş dondurması, 3 adet yumurta akının çırpıldığı kaba aktarılır ve hızlıca üzeri bulanır. Ardından, ince kırılan kadayıfların bulunduğu kapta kadayıfla kapladıktan sonra, tekrar yumurta akına bulanır. Son olarak, daha büyük ufalanan kadayıfların bulunduğu kapta kadayıfla her yeri kaplanır.

Streç filmle sarılarak kolayca top şekline getirilir. Tüm dondurma topları, aynı şekilde hazırlanarak dondurucuya kaldırılır. 2 -3 saat kadar dondurucuda bekletilir Hazırlanma aşamasında, dondurucudan çıkartılır ve streç filmden ayrılır. Önceden kızdırılan bol sıvı yağda, 40 saniye kadar kızartılır.

Servis tabağına alınan tatlının üzeri, taze mevsim meyveleri ve çikolata sosu ya da eritilmiş çikolata ile süslenerek hemen ikram edilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.