Kemalpaşalı Fincan Tatlısı Tarifi

Sütlü tatlının içine yerleştireceğiniz sürpriz lezzetle 12 porsiyon olarak hazırlayacağınız Kemalpaşalı Fincan Tatlısı Tarifi, videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda sizlere sunulmuştur. Yapımı ve malzemeleri kolay bu sütlü tatlı tarifi, çocuklarınız için de sağlıklı bir seçenek olacaktır.

Şık bir sunumla konuklarınıza ikram edeceğiniz Kemalpaşalı Fincan Tatlısı Tarifi, Umut Sepetim YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Sesli anlatımın yer aldığı videonun yanı sıra, gerekli malzemelerin ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 12 adet hazır Kemalpaşa Tatlısı (paket üzerindeki tarife göre hazırlanmış)
  • 5 su bardağı süt
  • 2,5 kahve fincanı un
  • 2,5 kahve fincanı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı ya da margarin
  • 1 paket vanilya
  • Hindistan cevizi

Üzerini süslemek için;

  • Kiraz, vişne ya da çilek taneleri

Hazırlanış Aşamaları

12 adet hazır Kemal paşa tatlısı, paketin üzerindeki tarife göre hazırlanır.

Uygun bir tencereye alınan, 5 su bardağı süt, 2,5 kahve fincanı un ve 2,5 kahve fincanı toz şeker, orta ateşe ayarlanan ocakta sürekli karıştırarak muhallebi kıvamını alıncaya kadar pişirilir. Ardından, ocaktan alınan muhallebiye 1 tatlı kaşığı tereyağı ya margarin ile 1 paket vanilya eklenerek karıştırılır.

Talıların hazırlanacağı 12 adet fincan, sudan geçirilerek ıslatılır. Hazırlanan muhallebiden fincanlara üzerinde 1 parmak boşluk kalacak şekilde aktarılır. Daha önceden hazırlanan Kemalpaşa tatlıları ortalarına yerleştirilir ve üzerileri fincanın ağız kısmına kadar muhallebi ile doldurulur.

Fincanların üzeri, tatlının kurumaması için streç filmle kaplanır ve tercihen 1 gece buzdolabında dinlendirilir. Buzdolabından alınan tatlılar fincanlardan çıkarılarak Hindistan cevizine bulanır. Üzerileri isteğe bağlı olarak kiraz, vişne ya da çilek taneleri ile süslenen fincan tatlıları artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.