Kek Kalıbında Çiçek Poğaça Tarifi

Hamurunu elle yoğurmanıza gerek kalmadan yapımı çok kolaylaşan Kek Kalıbında Çiçek Poğaça Tarifi, videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır.  Pamuk yumuşaklığındaki dokusu ve peynirli harcı ile çay saatlerinizin gözdesi olacak tarifin tüm aşamalarını ipuçları beraberinde takip edebilirsiniz.

Mutfağınızda hazır olan malzemelerin kullanıldığı Kek Kalıbında Çiçek Poğaça Tarifi, Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Poğaçanın yapımı için gerekli olan malzemelerin ölçüleri ile birlikte listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Hamuru için;

  • 1 çay bardağı ılık süt
  • 1 çay bardağı ılık su
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 adet yumurta ( sarısı üzeri için ayrılacak)
  • 2 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 paket kuru maya
  • 4 su bardağı un

İç harcı için;

  • Beyaz peynir

Hazırlanış Aşamaları

Kilitli buzluk poşetine yerleştirilen, 1 çay bardağı ılık süt, 1 çay bardağı ılık su, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 adet yumurtanın akı, 2 yemek kaşığı toz şeker ve 1 paket kuru maya iyice karıştırılır.  Ardından 1 çay kaşığı tuz ve yavaş yavaş eklenerek 4 su bardağı un ilave edilip, poşetin dışından yoğurarak karıştırmaya devam edilir.

Yoğurma işleminden sonra, hafif ele yapışan ve yumuşak kıvama gelen hamur,  üzeri kapatılarak mayalanması için yaklaşık 1,5 saat kadar dinlendirilir. Mayalanma işlemini çabuklaştırmak isterseniz, 50 derecelik fırında 20 dakika kadar bekleterek de yapabilirsiniz. Mayası tamamlanan hamur, un serpilen tezgaha alınır ve 10 eşit parçaya ayırarak bezeler oluşturulur. 1 küçük beze de ortası için ayrılır.

Elle açılan her bir bezenin ortasına iç harç olarak beyaz peynir yerleştirilir ve uzunlamasına oval bir biçim verilerek kapatılır. Hazırlanan hamurlar, tabanına pişirme kağıdı serili kelepçeli kek kalıbına yıldız şeklinde yan yana dizilerek yerleştirilir. Orta kısmına ayrılan küçük beze konduktan sonra, tepsi mayası için 45 dakika kadar dinlendirilir.

Ayrılan yumurta sarısı çırpılıp fırça yardımıyla bastırmadan poğaça hamurunun üzerine sürülür. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında, kızarana kadar yaklaşık 20 dakika kadar pişirilir. Fırından alındıktan sonra, ilk sıcağının geçmesi beklenir ve kalıbından çıkararak ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.