Kayseri Usulü Açma Kete Tarifi

Kayseri ve yöresinin özel lezzetlerinden biri olan Açma Kete Tarifi, geleneksel yapılış usulü ile Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Mutlaka denemenizi önerdiğimiz bu enfes hamur işi, sıkça yapacağınız tariflerden biri olacaktır.

Tereyağlı ve tahinli iç harcı, tel tel dokusu ile çok seveceğiniz Kayseri Usulü Açma Kete Tarifi, Masmavi3mutfakta YouTube kanalı tarafından hazırlanan videodan sizlere aktarılmaktadır. Ayrıca. ketelerin yapımı için gerekli olacak malzemelerin ölçüleri ile birlikte listesini ve hazırlanış aşamalarının tüm ayrıntılarını aşağıda yazılı olarak da takip edebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Hamuru için;

 • 3 adet yumurta (akları hamura sarıları üzerine)
 • 3 su bardağı süt
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 paket yaş maya
 • 8,5 su bardağı un

Arası için;

 • 200 gram eritilmiş tereyağı
 • 1 yemek kaşığı tahin

Üzeri için;

 • Susam
 • Çörek otu

Hazırlanış Aşamaları

3 su bardağı süt ile 1 su bardağı sıvı yağ, uygun bir tencereye alınarak ocakta ısıtılır. Ilıyan karışım yoğurma kabına alınır ve 3 adet yumurtanın akı, 1 yemek kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı toz şeker ile 2 paket yaş maya ilave edilir. Maya tümüyle çözülene kadar karıştırılır ve 8,5 su bardağı un yavaş yavaş eklenerek yoğurulmaya başlanır. Yaklaşık 3 – 4 dakika kadar yoğurulan ve yumuşak ele yapışmayan bir kıvama gelen hamurun üzeri örtülerek mayalanması için dinlendirilir.

Ketelerin arasına sürmek için; 200 gram tereyağı eritilir ve 1 yemek kaşığı tahin eklenip karıştırılarak hazır hale getirilir.

Mayası tamamlanan hamur tezgaha alınır ve 6 eşit parçaya ayrılarak bezeler oluşturulur. Her bir beze hafifçe un serpilen tezgahta 40 santimetre çapında merdane ya da oklava yardımıyla açılır. Açılan ilk bezenin üzerine, tereyağlı ve tahinli karışımdan her yerine gelecek şekilde sürülür. Dğer bezeler için de aynı işlemler uygulanarak, açılan hamurlar üst üste gelecek şekilde yerleştirilir.

Yağlanan hamurlar, kenarlarından ortaya doğru katlanır ve ters çevrilerek 1 saat kadar buzdolabında bekletilir. Sürenin sonunda buzdolabından alınan hamur, 5 -6 santimetre kalınlığında kesilerek dilimlere ayrılır. Her bir dilim. tezgahta kenarlarına doğru elle bastırarak bir miktar açılır. Ardından, merdane yardımıyla 15 santimetre uzunluğa ulaşana kadar açılır ve ortadan bıçakla kesilerek ikiye ayrılır.

Kare şeklini alan parçalar, ortaya doğru bohça şeklinde kapatılır ve yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirilir. Tüm hamur dilimleri için aynı işlemler uygulanır ve üzerilerine ayrılan 2 adet yumurtanın sarısı çırpılarak sürülür. Susam ve çörek otu serpilen hamurlar fırına verilmeden önce 15 dakika, tepsi mayası için bekletilir.

Önceden ısıtılmış 240 derecelik fırında, kızarana kadar yaklaşık 35 dakika pişirilir. Fırından alındıktan sonra, ilk sıcağı geçen keteler artık ikrama hazırdır.Verilen ölçülerle 14 adet kete hazırlanmaktadır. Dilerseniz dondurarak da uzun süre saklayabilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.