Kalp Kurabiye Tarifi

Sevdiklerinize sizin için özel olduklarını hatırlatacağınız Kalp Kurabiye Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Kırmızı renkli dolgusuyla anlamı ve lezzeti katlanan kalp kurabiyeleri, videolu ve yazılı anlatımları izleyerek denemenizi öneririz.

Malzemeleri kolay olan kurabiyelere şekil vermek için, kalp şeklinde ve iki farklı boyutta kurabiye kesme kalıbı gerekmektedir. Frambuaz reçeli dolgulu olarak verilen tarifi, evinizde hazır bulunan damak tadınıza uygun reçel ve marmelatlarla da deneyebilirsiniz.

Çocuklarınız için çikolata dolgulu olarak da yapabileceğiniz tarif, Ayşenur Altan YouTube kanalının hazırladığı ve sesli anlatımın yer aldığı videodan sizlere aktarılmaktadır. Videolu anlatımın yanı sıra, yapımı için gerekli olan malzemelerin ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 125 gram oda ısısında tereyağı ya da margarin
  • Yarım su bardağı pudra şekeri
  • 1 adet limonun ince rendelenmiş kabuğu
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 adet yumurtanın akı
  • 3 su bardağı elenmiş un
  • Yarım paket elenmiş kabartma tozu
  • Yarım paket elenmiş vanilya
  • Frambuaz reçeli ya da dilediğiniz marmelat ve reçeller
  • 2 farklı boyda kalp şeklinde kurabiye kalıbı

Hazırlanış Aşamaları

125 gram oda ısısına getirilmiş tereyağı ya da margarin, yarım su bardağı pudra şekeri ve 1 adet limonun ince rendelenmiş kabuğu, uygun bir kaba alınarak mikserle krema kıvamını alana kadar 3 – 4 dakika çırpılır. Ardından, 4 yemek kaşığı sıvı yağ ve 1 adet yumurtanın akı eklenerek çırpmaya devam edilir.

3 su bardağı elenmiş un, yarım paket elenmiş kabartma tozu ve yarım paket elenmiş vanilya, kurabiye hamuruna yavaş yavaş eklenerek yoğurulur. Ele yapışmayan ve yumuşak bir kıvam alan hamur hazır hale gelmiştir. Hazırlanan kurabiye hamuru, buzdolabına kaldırılarak yarım saat dinlendirilir ve soğutulur.

Sürenin sonunda, hafif un serpilen tezgaha alınan hamur rahat çalışabilmek için ikiye bölünür. Merdane yardımıyla yaklaşık yarım santim kalınlığında açılan hamur, büyük olan kalıp kullanılarak kalp şeklinde kesilir ve çıkarılan hamurlar fırın tepsisine aktarılır.

Kenarlardan çıkan hamur, ayrılan ikinci hamura eklenir ve o da aynı şekilde açılır. Önce büyük kalıpla kesilen hamurların ortaları, küçük kalıpla kesilerek çıkarılır ve onlar da fırın tepsisine yerleştirilir. Bu aşamada, içi dolu ve boş olan hamurların eşit sayıda olmasına dikkat etmenizi öneririz.

Önceden ısıtılmış 160 derecelik fırında, beyaz kalacak şekilde yaklaşık 15 dakika pişirilir. Fırından alındıktan sonra soğuyan ve ortası dolu olan kurabiyelerin üzerine damak tadınıza uygun dilediğiniz marmelat ya da reçel sürülür ve çerçeve görevi görecek ortası boş kurabiye üzerine kapatılır.

Tüm kurabiyeler için aynı işlemler uygulanarak, servis tabağına alınır. Son aşamada, dilerseniz bazı kurabiyelerin üzerine pudra şekeri serperek süsleyebilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.