Kabak Tatlısı Tarifi

Türk Mutfağına özel lezzetlerden birini mutfağınızda kolay ve pratik olarak hazırlayacağınız Kabak Tatlısı Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda tüm ayrıntılarıyla sizlerle paylaşılmıştır.

Servis aşamasında üzerine ekleyeceğiniz tahin ve ceviz içi ile lezzeti katlanan ve verilen ölçülerle 8 – 10 porsiyon elde edilen Kabak Tatlısı Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından sesli anlatımlı olarak hazırlanıp yayınlanmıştır. Ayrıca, tatlının yapımında kullanılan malzemelerin tam ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları, aşağıda yazılı olarak da bilgilerinize sunulmuştur.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

 • 2 kilogram bal kabağı
 • 3 su bardağı toz şeker

Üzeri için;

 • Tahin
 • Dövülmüş ceviz içi

Hazırlanış Aşamaları

 1. Kesilip dilimlere ayrılarak çekirdeklerinden temizlenen 2 kilogram bal kabağının kabukları, turuncu renkli iç kısma ulaşana kadar bıçak yardımıyla dikkatlice soyulur.
 2. Dilimler dilediğiniz boyutlarda ancak tercihen iyi pişmesi için çok büyük olmayacak biçimde kesilerek dilimlere ayrılır.
 3. Büyükçe bir tencereye alınan kabak dilimlerinin üzerine 3 su bardağı toz şeker serpilip tencerenin kapağı kapatılır.
 4. Bu şekilde, en az 2 – 3 saat tercihen 1 gece bekletilir.
 5. Sürenin sonunda, su ilavesi yapmadan kapağı kapatılarak önce orta ateşe ayarlanan ocakta, kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte kabaklar yumuşayana kadar kontrollü olarak pişirilir.
 6. Ardından, kapağı açılarak yaklaşık 5 dakika daha pişirmeye devam edilir.
 7. İyice yumuşayıp pişen kabaklar, ocaktan alınarak soğumaya bırakılır.
 8. Soğuyan tatlının üzerine servis aşamasında ekleyeceğiniz tahin ve dövülmüş ceviz içinin çok yakışacağını hatırlatırız.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.