İrmik Helvası Tarifi

Geleneksel lezzetlerimizden biri olan İrmik Helvası Tarifi, en kolay biçimde hazırlayacağınız videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Annelerimizin yaptığı helvaların tadını yakalayacağınız tarifi denemenizi ve sevdiklerinizle afiyetle paylaşmanızı öneriyoruz.

Sunum aşamasında dilediğiniz kapları kalıp olarak kullanıp servis edebileceğiniz İrmik Helvası Tarifi, Bera Tatlı Dünyası YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanmıştır. Videolu anlatımın yanı sıra, helvanın yapımı için gerekli olacak malzemelerin ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da takip edebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 1,5 su bardağı irmik
  • 125 gram tuzsuz tereyağı ya da margarin
  • 1 su bardağı oda sıcaklığında süt
  • 1 su bardağı oda sıcaklığında su
  • 1 su bardağı toz şeker

Üzeri için;

  • Toz Antep fıstığı, Hindistan cevizi, çekilmiş ceviz ya da fındık içi (isteğe bağlı)

Hazırlanış Aşamaları

Uygun bir tavaya alınan 125 gram tuzsuz tereyağı, kısık ateşe ayarlanan ocakta eritilir ve 1,5 su bardağı irmik eklenip sürekli karıştırarak kavrulmaya başlanır. Kavrularak rengi hafif koyulaşan irmiğe, 1 su bardağı oda sıcaklığında süt, 1 su bardağı oda sıcaklığında su ve 1 su bardağı toz şeker ilave edip iyice karıştırılır.

1 – 2 dakika kadar kısık ateşte karıştırılan helva, akışkan haldeyken ocağın altı kapatılır. Tavanın kapağı da kapatılarak yaklaşık 10 -15 dakika kadar dinlendirilir. Sonrasında dilediğiniz kalıplara aktarılıp, ardından servis tabağına yerleştirilir. İsteğe bağlı olarak üzerine, toz Antep fıstığı, Hindistan cevizi, çekilmiş ceviz ya da fındık içi ekleyerek ikrama hazır hale getirebilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.