İncir Uyutması Tarifi

Kuru incirle yapılan harika lezzette ve yapımı çok kolay bu sütlü tatlıyı mutlaka denemelisiniz. Besleyici ve sağlıklı hafif bir tatlı yapmak istiyorsanız, İncir Uyutması Tarifi sizin isteğinize fazlasıyla cevap verecektir.

Hızlı Mutfak Yemek Atölyesi YouTube kanalından aktardığımız videolu tarif için gerekli malzeme listesi ve yapım aşamaları aşağıda yazılı olarak bilginize sunulmuştur.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 15 adet kuru incir
  • 1 litre süt
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • Sıcak su

Hazırlanış Aşamaları

15 adet kuru incir bir kaba alınarak üzerilerine sıcak su eklenir. İncirlerin sıcak suda yumuşamaları içi 10 dakika kadar bekletilir. İncirler, sudan alınarak küçük küçük doğranır.

Uygun bir tencereye 1 litre süt koyarak ocağa alınır. İçine 1 adet çubuk tarçın koyarak, 2 dakika ısıtılır. Bu aşamada sütün sıcaklığı çok önemlidir ve ılık olması gerekir. Serçe parmağınızla kontrol ettiğinizde parmağınızın yanmaması gerekir. Aksi halde, sütünüz sıcak olursa incirler eklendiğinde süt kesilebilir.

Ilık süte, 1 çay bardağı toz şeker ve doğranmış kuru incirler eklenerek yaklaşık 1 dakika kadar pişirilir. Sonrasında, ocağın altı kapatılarak tahta kaşık yardımıyla karıştırarak toz şeker eritilir. Ocaktan alınan tencere, 10 – 15 dakika kadar bekletilir. Çubuk tarçın tencereden alınarak, incirler blender yardımıyla parçalanır.

Karışım, arzu ettiğiniz servis kaplarına alınarak en az 2 saat, ancak en ideali 1 gece buzdolabında bekletilir. İncir Uyutması adı da buradan geliyor. 1 gece buzdolabınızda uyuyan harika tatlınız, muhteşem lezzetiyle servise hazır olacaktır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.