Hazır Yufkadan Sandal Börek Tarifi

Hazır yufka kullanılarak yapılan çok pratik Sandal Börek Tarifini Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunuyoruz. Sadece 2 adet yufka ile 8 porsiyon böreği çok kısa bir sürede hazırlamanın yanı sıra, harika görünümüyle iştah açıcı bu börekler herkesin beğenisini kazanacaktır.

Sandal şeklinin yufkaya nasıl kolayca verildiğini videoda izleyebilirsiniz. İç harç olarak, peynir dışında damak tadınıza uygun kıyma, sucuk, salam, sosis, patates gibi malzemeleri tek başına ya da karışık olarak deneyebilirsiniz.

Denemenizi önerdiğimiz Hazır Yufkadan Sandal Börek Tarifi ile ilgili tüm detayları, Ev Yemeği Tarifleri YouTube kanalından aktardığımız videodan izleyebilirsiniz. Gerekli malzemelerin listesi ve hazırlanış aşamaları yazılı olarak da aşağıda bilginize sunulmuştur.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 2 adet hazır yufka
  • 250 gram beyaz peynir
  • 50 gram rendelenmiş kaşar peyniri
  • 2 adet yumurta (1 adet yumurtanın sarısı böreklerin üzeri için)
  • Yarım su bardağı süt
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 10 dal kıyılmış maydanoz

Hazırlanış Aşamaları

İç harcını hazırlamak için; 250 gram beyaz peynir küçük küçük doğranır ve 10 dal kıyılmış maydanoz eklenerek karıştırılır. Peynirli olarak hazırlanan bu iç harcın yerine arzu ettiğiniz farklı malzemeleri kullanabilirsiniz.

2 adet yumurtanın 1 tanesinin sarısı daha sonra böreklerin üzerine sürmek için ayrılır. Kalan yumurtalar çırpılır ve yarım su bardağı süt ile yarım su bardağı sıvı yağ ilave edilerek çırpmaya devam edilir. Hazırlanan bu karışım, yufkaları ıslatmak için kullanılacaktır.

2 adet yufka videoda görüldüğü gibi 8 üçgen yufka elde edilecek şekilde kesilir. Her bir yufka parçası, daha önce hazırlanan yumurta, süt ve sıvı yağı karıştırarak yapılan karışımı kullanarak, bir fırça yardımıyla sürülerek ıslatılır. Daha sonra düz kenardan başlanarak rulo şeklinde sarılır. Yufka parçasının sonuna yaklaşırken, uçları birleştirilir ve kalan üçgen içe doğru kapatılarak sandal şekli verilir. Ortasında kalan boşluğa iç malzemesi yerleştirilir.

Tüm yufka parçaları için aynı işlem uygulanarak hazırlanan börekler, yağlı kağıt serili fırın tepsisine dizilir. Böreklerin üzerine daha önce ayrılan çırpılmış yumurta sarısı sürülür. Son olarak, 50 gram rendelenmiş kaşar peyniri böreklerin üstüne yerleştirilir. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırına verilen börekler, 20 – 25 dakika kontrol ederek pişirilir. Fırından alınan börekleriniz artık servise hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.