Hazır Yufkadan Puf Börek Tarifi

Evdeki Pastane sayfamızda paylaştığımız Hazır Yufkadan Puf Böreği Tarifi ile yapacağınız börekler, iştah açan görünümleri ve enfes lezzetleri ile gözde ikramlarınız arasında yer alacaktır. 4 adet hazır yufka ile, damak zevkinize uygun dilediğiniz iç harçları kullanarak 16 adet börek yapabilirsiniz.

Puf puf kabaran bu enfes böreklerin nasıl yapıldığını, Tuba Özmen Kocaman YouTube kanalının hazırladığı videolu anlatımla sizlere aktarıyoruz. Gerekli malzemelerin ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda tüm detaylarıyla yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 4 adet hazır yufka
  • 1 adet yumurta
  • Yarım su bardağı yoğurt
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 1 paket kabartma tozu
  • Dilediğiniz iç harç

Üzeri için;

  • Çörek otu, haşhaş tohumu, susam (isteğe bağlı)

Hazırlanış Aşamaları

Yufkaları ıslatmak için kullanılacak sosu hazırlamak için; 1 adet yumurta, yarım su bardağı yoğurt, yarım su bardağı sıvı yağ ve 1 paket kabartma tozu bir kaba alınarak iyice karıştırılır. 1 adet yufka tezgaha açılır ve hazırlanan sos fırça ile sürülerek yufka ıslatılır.

Her 2 yanından kapatılan yufkanın kalan yerleri de aynı şekilde soslanır. Videoda görüldüğü gibi, 4 eşit parçaya kesilen yufkanın ortasına iç harcı yerleştirilir ve zarf şeklinde kapatılır. Birleşim yerleri aşağıya gelecek şekilde, yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirilir.

Diğer yufkalar için de aynı işlemler uygulanarak hazırlanan böreklerin üzerine, kalan sos fırça yardımıyla sürülür. Son olarak, arzu ederseniz böreklerin üzerlerine çörek otu, susam ya da haşhaş tohumu serpebilirsiniz.

Börekler, önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında kabarana kadar pişirilir. Daha sonra fırının ısısı 180 dereceye düşürülerek kızarana kadar beklenir ve fırından alınır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.