Hazır Yufkadan Gül Böreği Tarifi

Hazır yufka kullanarak çok pratik olarak yapılan Gül Böreği Tarifi ile 20 dakika gibi kısa bir sürede böreğinizi fırına vermeye hazır hale getirebilirsiniz. 30 – 35 dakika gibi bir pişme süresi olan börekler, konuklarınıza sunabileceğiniz ve çok çabuk hazırlanan bir ikram olacaktır. Malzemeleri tamamlamak için belki de dışarıdan sadece yufka satın alacak ve evinizdeki malzemelerle kolayca böreklerinizi pişireceksiniz.

Hazır Yufkadan Gül Böreği Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından hazırlanan sesli anlatımın yer aldığı videoda sizin izlemenizi bekliyor. Böreğinizi hazırlarken kullanacağınız 12 porsiyon için gerekli malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları tüm ayrıntılarıyla aşağıda yazılı olarak bilginize sunulmuştur.

Evdeki Pastane’ den hepinize kolay gelsin ve afiyet olsun.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 3 adet hazır yufka
  • 50 gram eritilmiş tereyağı
  • 200 gram peynir
  • 7 – 8 dal maydanoz
  • 1 adet yumurtanın sarısı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ

Hazırlanış Aşamaları

1 adet yufka 4 parçaya bölünür. 1 parça alınarak, üzerine eritilmiş tereyağı fırça yardımıyla sürülür.  Videoda görüldüğü gibi, yufkanın ortasından tutulur ve aynı yönde döndürerek şekil verilir. Ortada oluşan boşluğa, 200 gram peynir ve kıyılmış maydanozla hazırlanan iç harç yerleştirilir.

Harç yerleştirildikten sonra, yufkanın kenar kısımları ve harcın üzeri, yufkanın kalan kısımları ile kapatılır. İçli kısımı aşağıya gelecek şekilde ters çevrilerek, yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirilir. Her bir yufka parçası için aynı işlemler uygulanarak tepsi hazırlanır.

1 yumurta sarısı ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ karıştırılarak, tepsiye yerleştirilen böreklerin üzerine bir fırça yardımıyla sürülür. Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında, böreklerin altı ve üstü kızarana kadar, yaklaşık 30 dakika pişirilir. Fırından alınan harika görünüm ve lezzetteki Gül Börekleri servise hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.