Hazır Yufkadan Çıtır Börek Tarifi

Evdeki Pastane sayfamızda tüm ayrıntıları ile takip edebileceğiniz Hazır Yufkadan Çıtır Börek Tarifi bilgilerinize sunulmuştur. Sadece 4 adet yufka kullanarak 20 adet börek hazırlanan tarifi, videolu ve yazılı anlatımları izleyerek kolayca hazırlayabilirsiniz.

Az malzeme ile pratik olarak yapılan Peynirli Çıtır Börek Tarifi, Umut Sepetim YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Sesli anlatımın yer aldığı videonun yanı sıra, gerekli malzemelerin listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 4 adet hazır yufka
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 2 su bardağı su
  • 250 gram rendelenmiş beyaz peynir
  • Galeta unu

Hazırlanış Aşamaları

Yufkalarda kullanılacak sosu hazırlamak için; 1 su bardağı sıvı yağa, 2 su bardağı su eklenip karıştırılır.

4 adet yufkanın ilki tezgaha serilir ve hazırlanan sos fırça yardımıyla her yerine sürülür. İkinci yufka üzerine serilir ve onun da üzeri aynı şekilde sosla ıslatılır. Üçüncü yufka için de aynı işlem uygulanır ve dördüncü yufka üzerine sos sürülmeden üste serilerek yerleştirilir.

Üst üste ve araları soslanarak yerleştirilen yufkalar kesilerek dörde bölünür. Her bir parça da tekrar kesilerek 5 parçaya ayrılır. Videoda görüldüğü gibi, uçlarına rendelenmiş beyaz peynir yerleştirilerek sarılır. Her bir börek, önce yufka aralarına sürülen sosa batırılır. Ardından, galeta ununa bulanarak yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirilir.

Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağı geçen börekler, artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.