Hazır Yufkadan Burma Baklava Tarifi

 

Hazır baklava yufkası kullanarak size zaman kazandıracak şerbetli Burma Baklava Tatlısı Tarifi, kolay yapılışı ile de favori ikramlarınız arasına girecektir. İç malzemesi olarak fındık ya da ceviz kullanabilir, damak tadınıza en uygun şekilde hazırlayabilirsiniz.

Az malzemeli ve pratik Hazır Yufkadan Burma Baklava Tarifi, Ayşenur Altan YouTube kanalının hazırladığı videolu anlatımla sizlere aktarılmaktadır. Yapımında kullanılan malzemelerin listesi ve hazırlanış aşamalarının detaylı yazılı açıklaması aşağıda bilginize sunulmuştur.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

  • 500 gram hazır baklava yufkası
  • 150 gram eritilmiş tereyağı
  • 2 su bardağı çekilmiş ceviz ya da fındık içi

Şerbeti için;

  • 3 su bardağı toz şeker
  • 2,5 su bardağı su
  • Yarım limonun suyu

Hazırlanış Aşamaları

Baklava yufkası, tezgaha serilerek üzerine fırça yardımıyla eritilip ılımış tereyağı sürülür. Yufkanın bir ucu biraz içe doğru katlanır ve tercihinize göre çekilmiş ceviz içi ya da fındık, serili yufkanın tamamına serpilir. Oklava yardımıyla rulo yapılarak sarılan yufka, videoda görüldüğü gibi 2 ucundan büzdürülerek oklavadan çıkartılır. Tüm yufkalar bu şekilde hazırlanarak, şekilleri bozulmayacak biçimde fırın tepsisine yerleştirilir. Kalan tereyağı ısıtılarak, fırın tepsisine yerleştirilen yufkaların üzerine fırça ile sürülerek dağıtılır.

Hazırlanan baklavalar, önceden ısıtılan 170 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir. Hazır baklava yufkaları çabuk pişeceği için, bu aşamada sıkça kontrol etmenizi öneririz. Fırından alınan baklavaların ilk sıcağı geçtikten sonra, rulolar ortadan kesilerek ikiye ayrılır.

3 su bardağı toz şeker, 2,5 su bardağı su ve yarım limonun suyu ile hazırlanıp soğutulan şerbete, kesilen her bir parça baklava batırılarak servis tabağına alınır. Bu işlemle baklavalarınız daha az şerbetli ve çıtır olacaklardır. Tamamı aynı şekilde şerbetle buluşan baklavalar servise hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.