Hazır Baklava Yufkasından Sodalı Börek Tarifi

Hazır baklava yufkası kullanarak yapılan Sodalı Börek Tarifi, sodanın katkısıyla daha da kabararak harika bir lezzete ulaşıyor. Tarifte iç malzemesi olarak kullanılan beyaz peynirin yerine, arzu ederseniz kıyma ya da patates gibi farklı iç harçlar da deneyebilirsiniz. Fırından çıktıktan sonraki çıtır halinde ve ılık olarak servis etmenizi öneririz.

Hazır Baklava Yufkasından Sodalı Rulo Börek Tarifini, Ev Yemeği Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı video ile bilgilerinize sunuyoruz. Böreğin yapımı için gerekli olan malzemeleri ve hazırlanışını, tüm detaylarıyla yazılı olarak aşağıda bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • Yarım kilogram hazır baklava yufkası
  • 2 adet yumurta
  • 350 – 400 gram beyaz peynir
  • 4 yemek kaşığı yoğurt
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • Yarım su bardağı soda
  • Üzeri için susam ya da çörek otu

Hazırlanış Aşamaları

İşe, yufkaların arasına sürülecek harcı hazırlamakla başlanır. Bunun için; 1 adet yumurta uygun bir kaba alınarak köpürene kadar çırpılır. Çırpılan yumurtaya, 3 yemek kaşığı yoğurt ve yarım su bardağı sıvı yağ eklenerek çırpılmaya devam edilir. İyice karıştığına emin olduğunuzda, yarım su bardağı soda eklenerek iyice karıştırılır.

İlk ruloyu hazırlamak için, 2 adet hazır baklava yufkası tezgaha alınır. Hazırlanan sodalı harçtan uygun miktarda alınarak, bir fırça yardımıyla yufkanın her yanına sürülür. Üzerine 1 adet yufka daha sererek, aynı harçla bu yufkanın üzeri de ıslatılır. Son olarak üzerine 2 adet yufka daha koyarak, aynı harç sürme işlemi tekrarlanır.

350 ya da 400 gram beyaz peynir, ufalanarak iç malzeme için hazır hale getirilir. Peynir harcı, yufkanın kısa kenarına yerleştirilerek rulo halinde sarılır. Her bir rulo için aynı işlem tekrarlanarak tabanı yağlanmış ya da yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirilir. Böreğin üzerine sürmek için, 1 adet yumurta ve 1 yemek kaşığı yoğurt çırpılarak hazırlanır.

Hazırlanan karışım börek rulolarının üzerine eşit şekilde sürülerek dağıtılır. Rulolar kesilerek 3’e bölünür. Son olarak üzerilerine susam yada çörek otu serpilir. Önceden 200 derecede ısıtılarak hazırlanan fırına verilen börek, 25 – 30 dakika kadar kızarıncaya kadar pişirilir. Fırından aldığınız börekler, ilk sıcaklığı geçip ılıdıktan sonra servise hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.