Havuçlu Lokum Tarifi

Sizleri enfes bir atıştırmalık tatlı olan Havuçlu Lokum Tarifi ile Evdeki Pastane sayfamızda buluşturuyoruz. Yapımı ve malzemeleri kolay havuçlu lokumları, videolu ve yazılı anlatımlarını izleyerek denemenizi öneriyoruz.

Evde hazır bulunan malzemelerle harika bir tatlı yapacağınız tarif, Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalı tarafından hazırlanan ve sesli anlatımın yer aldığı videodan izlenebilir. Ayrıca, yapımı için gerekli olacak malzemelerin tam ölçülerini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da takip edebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 1 kilogram havuç
  • 5 su bardağı (1 litre) su
  • 5 yemek kaşığı nişasta
  • 1 su bardağı toz şeker

Üzeri için;

  • Hindistan cevizi
  • Toz Antep fıstığı

Hazırlanış Aşamaları

1 kilogram havuç, kabukları soyulduktan sonra küçük dilimlere ayrılır. Uygun bir tencereye alınan havuç dilimlerine 5 su bardağı (1 litre) su eklenir ve orta ateşe ayarlı ocakta haşlayarak pişirilir. Haşlanan havuçların suyu süzüldükten sonra, haşlama suyundan 1 su bardağı kadar alınır ve havuçlara eklenir. Tüm havuçlar blender kullanarak püre haline getirilir.

Havuç püresine, 1 su bardağı toz şeker ve 5 yemek kaşığı nişasta ekleyerek karıştırılır. Ocakta sürekli karıştırarak muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir.Pişen havuçlar, yapışmaması için ıslatılmış dikdörtgen borcama aktarılır ve üzeri düzeltilir.

Sıcaklığı geçen havuçlu hamur, üzeri streç filmle kapatılarak en az 3 – 4 saat tercihen 1 gece buzdolabında dinlendirilir. Buzdolabından alındıktan sonra, bıçak yardımıyla kesilerek küçük parçalara ayrılır. Hindistan cevizine bulanarak, üzeri toz Antep fıstığı, ceviz ya da fındıkla süslenerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.