Havuçlu Kolay Pasta Tarifi

Yapımı çok pratik şık görünümlü Havuçlu Kolay Pasta Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda videolu anlatımıyla hazırdır. Kolay pasta tarifinde, pasta keki yerine petibör bisküvi kullanılmaktadır. Kelepçeli dikdörtgen kek kalıbınız yoksa, pastanızı hazırlarken borcam tepsinizi kullanabilirsiniz.

Görünümü ve lezzeti ile çay saatlerinizde herkesin beğenisini kazanacak Havuçlu Kolay Pasta Tarifi, Umut Sepetim YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Yapımında kullanılan malzemelerin ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 1 paket petibör bisküvi
  • 2 poşet (1 kutu) toz  krem şanti
  • 1 su bardağı soğuk süt
  • 6 adet orta boy havuç
  • 1 su bardağı toz şeker

Üzeri için;

  • 1 paket (80 gram) çikolata
  • Antep fıstığı

Hazırlanış Aşamaları

6 adet orta boy havuç, soyulur ve rendelenir. Uygun bir tencereye alınan havuçlar, orta ateşe ayarlanan ocakta 1 su bardağı toz şeker ilave edilerek suyunu çekip yumuşayana kadar pişirilir.

2 poşet (1 kutu) krem şanti, 1 su bardağı soğuk sütle katılaşana kadar mikser yardımıyla çırpılarak , pastanın kreması hazır hale getirilir.

Pastanın hazırlanması için seçilen kek kalıbının ya da borcam tepsinin tabanına, soğuk süte batırılan petibör bisküviler dizilir. Daha önceden hazırlanan krem şantiden eşit şekilde yayarak sürülür. Şantinin üzerine, sütle ıslatılarak petibör bisküvilerden yerleştirilir.

Pişirilen rendelenmiş havuçlardan alınarak üzerine yayılır ve sütle ıslatılarak tekrar bisküvi döşenir. Birer kat daha krem şanti, bisküvi, havuç ve son kat bisküvisi yerleştirilen pastanın üzeri, kalan krem şanti ile kapatılır. Buzdolabına kaldırılarak yarım saat kadar soğuması için bekletilir. Buzdolabından alınan pastanın üzerine, benmari usulü eritilmiş çikolata yayılarak dökülür. File Antep fıstığı ya da isteğinize bağlı farklı malzemelerle üzeri süslenir.

Buzdolabına kaldırılan pasta, 2 ya da 3 saat boyunca dinlendirilir ve dilimlenerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.