Hanım Göbeği Tatlısı Tarifi

Türk Mutfağı’nın en gözde tatlılarından biri olan Hanım Göbeği Tatlısı, sade ve basit anlatımlı tarifi ile Seyir Kafe sayfamızda hazırdır. Çok özel malzemeler gerektirmeyen bu özel şerbetli tatlı, iştah açan görünümü ile de servis tabaklarınıza çok yakışacaktır.

İçlerinin pişmesi ve çıtır lezzette olmaları için, kızartma işlemine yağ kızdırılmadan başlanması önerilir. Hanım Göbeği Tatlısı Tarifi, YemekEkranı YouTube kanalı tarafından hazırlanan ve sesli anlatımın yer aldığı video ile sizlere aktarılmaktadır. Yaklaşık 15 adet tatlı için gerekli malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

Hamuru için;

  • 1 su bardağı un
  • 1 su bardağı su
  • 1 adet yumurta
  • Yarım yemek kaşığı tereyağı ya da margarin

Şerbeti için;

  • 3 su bardağı su
  • 3 su bardağı toz şeker
  • Çeyrek limonun suyu

Kızartmak için;

  • 2 su bardağı sıvı yağ

Hazırlanış Aşamaları

Şerbetini hazırlamak için; uygun bir tencereye alınan 3 su bardağı suya, 2 su bardağı toz şeker ilave edilerek orta ateşte kaynatılır. Çeyrek limonun suyu da eklenerek yaklaşık 15 dakika kadar kaynatılan şerbet, ocaktan alınarak soğumaya bırakılır.

Hamurunu hazırlamak için; 1 su bardağı su eklenen tencereye yarım yemek kaşığı tereyağ ya da margarin ilave edilerek orta ateşte kaynatılır. Kaynayan suya, 1 su bardağı un yavaş yavaş eklenir ve hamurun toplanmaması için hızlıca tel ile çırpılır. Yaklaşık yarım dakika çırpılan hamur, tahta kaşık kullanarak 3 dakika kadar daha karıştırarak pişirilir. Kaşığa yapışmayan bir kıvama gelen hamur, tencereden alınarak ayrı bir kaba aktarılır.

Yaklaşık 2 dakika kadar ılıması beklenen hamura, 1 adet yumurta eklenir ve tahta kaşık yardımıyla 1 dakika karıştırılır. Ardından mikser kullanarak 4 dakika çırpılan hamur, el hafifçe yağlanarak çırpma kabından tezgaha alınır. Kısa bir süre yoğurulan hamurdan, ceviz büyüklüğünde parçalar alınır ve videoda görüldüğü gibi şekil verilir.

Tüm tatlı hamurları aynı şekilde hazırlanır ve tamamı 2 su bardağı sıvı yağ koyulan kızartma tenceresine aktarılır. Bu aşamada, yağ kızmadan soğuk olarak hamurların tencereye aktarılması gerekmektedir. Orta ateşe ayarlanan ocakta, 10 dakika kadar rengini alana kadar kızartılır ve soğuyan şerbete aktarılır. 2 dakika şerbette bekletilen tatlıların servis tabağına alınarak, ılık olarak ikram edilmesi önerilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.