Gül Poğaça Tarifi

Şık bir sunum yapmanızı sağlayacak gül şeklinin verilmesi çok kolay olan  Gül Poğaça Tarifi, tüm ayrıntılarını izleyeceğiniz videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. Verilen ölçülerle 18 adet poğaça yapılan tarifte, peynir yerine patates ya da kıyma gibi farklı iç harçları da deneyebilirsiniz.

Servis tabaklarınızda çiçekler açtıracak Gül Poğaça Tarifi, Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalı tarafından yayınlanan videodan izlenebilir. Poğaçaların yapımında kullanacağınız malzemelerin ölçüleri ile birlikte listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Hamuru için;

  • 2 su bardağı ılık süt
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 2 adet yumurta ( akları hamuruna, sarıları üzeri için ayrılacak)
  • 3  yemek kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket kuru maya  ya da yaş maya
  • 6 su bardağı un

İç harcı için;

  • Beyaz peynir
  • Maydanoz (isteğe bağlı)

Hazırlanış Aşamaları

2 su bardağı ılık süt, 1 su bardağı sıvı yağ, 2 adet yumurtanın akı, 3 yemek kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 paket kuru ya da yaş maya, uygun bir yoğurma kabında iyice karıştırılır. Sonrasında, 6 su bardağı un ilave edilip, ele yapışmayan yumuşak kıvamda bir hamur elde edene kadar yoğurulur.

Hamurun üzeri streç filmle kapatılır ve bir bezle sarılarak ılık bir ortamda 1,5 – 2 saat kadar mayalanması için dinlendirilir.  Mayası tamamlanan hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar alınarak bezeler oluşturulur. Tezgaha alınan her bir beze, elle yaklaşık çay tabağı büyüklüğünde açılır. Videoda görüldüğü gibi, hamur karşılıklı olarak 4 yerden ortası boş bırakılarak kesilir. Ortaya, iç harcı yerleştirilir ve kesilen parçalar ortaya doğru birbiri üzerine katlanıp uçları birleştirilir.

Her bir beze için aynı işlemler uygulanır ve pişirme kağıdı serili fırın tepsisine dizilerek yerleştirilir. Fırına verilmeden önce, tepsi mayası için 30 – 40 dakika kadar dinlendirilir. Üzerlerine ayrılan 2 adet yumurtanın sarısı çırpılarak sürülür ve önceden ısıtılmış  200 derecelik fırında 15 – 20 dakika kızarana kadar pişirilir. Fırından alındıktan sonra, ilk sıcağı geçen poğaçalar servise hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.