El Açması Gözleme Tarifi

El Açması Gözleme Tarifi ile herkesin ortak damak tadına hitap eden nefis bir hamur işini denemeniz önerisiyle Evdeki Pastane sayfamızda beğenilerinize sunuyoruz. Hamurunun hazırlanışı ve açması ustalık gerektirmeyen gözlemeleri, dilediğiniz iç harçları ile hazırlayabilirsiniz.

Tarifte verilen ölçülerle yaklaşık 14 – 15 adet gözleme yapabileceğiniz El Açması Gözlemelerin nasıl yapıldığını, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı video ile sizlere aktarıyoruz. Yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 6 su bardağı un
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket kuru maya
  • 2 su bardağı su

İç harcı için;

  • Peynir

Yağlamak için;

  • Tereyağı

Hazırlanış Aşamaları

Uygun bir yoğurma kabına alınan, 6 su bardağı un, 2 tatlı kaşığı tuz, 1 paket kuru mayaya, 2 su bardağı su yavaş yavaş eklenerek hamur yoğurulmaya başlanır. Ele yapışmayan bir kıvam elde edene kadar yoğurmaya devam edilir. Kıvama gelen hamur, yarım saat kadar mayalanması için dinlendirilir.

Hazır hale gelen hamur, un serpilmiş tezgaha alınarak yaklaşık 14 – 15 parçaya ayrılır. Elde yuvarlayarak bezeler oluşturulur ve üzerileri kurumalarını önlemek için bir bezle örtülür. Her bir beze, oklava ya da merdane yardımıyla açılır ve yarısına dilediğiniz iç harç yerleştirilir. Hamurun diğer yarısı üzerine kapatılır ve kenarları elle bastırarak iyice kapatılır.

Her biri bu şekilde hazırlanan hamurlar, kızdırılmış yanmaz ve yapışmaz tavada yağ sürmeden arkalı önlü pişirilir. Pişen gözlemeler, servis tepsisine alınır ve tereyağı ile dış yüzeyleri hafifçe yağlanır. İlk sıcaklığı geçen gözlemeler artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.