Fıstık Ezmeli Kolay Pasta Tarifi

Pişirme yapmanıza gerek kalmadan hazırlanan Fıstık Ezmeli Kolay Pasta Tarifi, tüm ayrıntılarını takip edebileceğiniz videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. Tabanında petibör bisküvi kullanılan ve kremasına katılan fıstık ezmesi ile mükemmel bir lezzete ulaşan pasta, çay saatlerinizin gözdesi olacaktır.

Fındık ezmesi ya da kahvaltılık çikolata kreması ile de yapabileceğiniz Fıstık Ezmeli Kolay Pasta Tarifi, Ev Lezzetleri YouTube kanalı tarafından hazırlanan videodan izlenebilir. Pastanın yapımı için gerekli olan malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da bilgilerinize sunulmuştur.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Tabanı için;

  • 1,5 paket petibör bisküvi
  • Yarım su bardağı (100 gram) eritilmiş tereyağı ya da margarin
  • Yarım çay bardağından 1 parmak eksik süt

Kreması için;

  • 1 paket ( 200 mililitre) sıvı krema
  • 1 paket toz krem şanti
  • 1 paket Labne peynir
  • 1 kavanoz (320 gram) fıstık ezmesi

Hazırlanış Aşamaları

Tabanını hazırlamak için; 1,5 paket petibör bisküvi çok ince olmayacak şekilde rondoda çekilir. Derince bir kaba alınıp, yarım su bardağı (100 gram) eritilmiş tereyağı ve yarım çay bardağından 1 parmak eksik süt eklenerek iyice karıştırılır. Pastanın hazırlanacağı tercihen dikdörtgen kelepçeli kek kalıbının tabanına pişirme kağıdı serilir. Hazırlanan bisküvili karışım kalıba aktarılır ve iyice sıkıştırarak düzgünce yayılır. Buzdolabının buzluk kısmında 15 dakika kadar bekletilir.

Kremasını hazırlamak için; 1 paket (200 mililitre) sıvı krema ile 1 paket toz krem şanti, mikserle 2 – 3 dakika kadar çırpılır. Ardından, 1 paket Labne peynir ilave ederek çırpmaya devam edilir. Son olarak, 1 kavanoz (320 gram) fıstık ezmesi de eklenip tüm malzemeler çırpılarak, krema hazır hale getirilir.

Buzdolabından çıkarılan kalıba, hazırlanan krema aktarılır ve üzeri düzeltilir. Tekrar buzdolabına kaldırılan pasta, tercihen 1 gece ya da en az 2 -3 saat kadar bekletilir. Sürenin sonunda, dolaptan alınarak, dikkatlice kalıbından çıkarılarak servis tabağına aktarılır. Üzerini arzunuza göre süsleyebileceğiniz pasta, dilimlenerek ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.