Fıstık Ezmeli Kolay Kurabiye Tarifi

Harika aromasına hayran kalacağınız Fıstık Ezmeli Kolay Kurabiye Tarifi, tüm ayrıntılarıyla Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Kahvaltılık fıstık ezmesinin ana malzeme olduğu kurabiyeleri, hazırlık ve pişirme aşamaları dahil toplam 30 dakika gibi kısa bir sürede ikrama hazır hale getirebilirsiniz.

Birbirine çok yakışan malzemelerin bir araya geldiği kurabiyelerin nasıl yapıldığını, Mutfak Sırları YouTube kanalının hazırladığı videodan izleyebilirsiniz. Yaklaşık 20 adet kurabiye için gerekli malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 3 yemek kaşığı (140 gram) fıstık ezmesi
  • 1 adet yumurta
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • 3 yemek kaşığı (80 gram) oda sıcaklığında tereyağı
  • 1,5 su bardağı un
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı karbonat

Hazırlanış Aşamaları

Derince bir kaba alınan, 3 yemek kaşığı (140 gram) fıstık ezmesi, 1 adet yumurta ve 1 çay bardağı toz şeker kaşık yardımıyla karıştırılır. Oda sıcaklığına getirilmiş 3 yemek kaşığı (80 gram) tereyağ ilave edilerek karıştırmaya devam edilir.

Ardından, 1 su bardağı un, 1 çay kaşığı kabartma tozu, 1 çay kaşığı karbonat eklenir ve yoğurulur. Son olarak, yarım su bardağı un daha eklenerek yoğurulur ve kurabiye hamuru hazır hale getirilir.

Hazırlanan hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alınır ve elde yuvarlayarak, yağlı kağıt serili fırın tepsisine dizilerek yerleştirilir. Çatal kullanarak tepsideki kurabiyelerin üzerine, videoda görüldüğü gibi bastırarak son şekli verilir. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında yaklaşık 20 dakika pişirilir. Fırından alındıktan sonra ilk sıcağı geçen kurabiyeler, artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.