Fırında Kabak Tatlısı Tarifi

Mevsiminde bolca tüketilen balkabağından yapılan Fırında Kabak Tatlısı Tarifi, videolu ve yazılı anlatımı ile Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Bu enfes tatlının fırında pişerek katlanan lezzeti, ikram ettikleriniz tarafından hemen fark edilecektir.

Üzerine fındık ya da ceviz, yanına da kaymağın çok yakışacağını hatırlatırız. Yapımı kolay ve pratik olan Fırında Kabak Tatlısı Tarifi, Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalı tarafından hazırlanmıştır. Videolu anlatımın yanı sıra, gerekli malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 1 kilogram balkabağı
  • 2 su bardağı toz şeker

Hazırlanış Aşamaları

1 kilogram balkabağının dış kabuğu soyulur ve kesilerek arzu ettiğiniz ölçülerde dilimlere ayrılır. Pişirme için seçilen kenarlı bir borcama alınan kabakların üzerine 2 su bardağı toz şeker dökülerek dağıtılır. Tepsinin üzeri kapatılarak buzdolabına kaldırılır. Şekerin erimesi için bekletilen kabaklar, en az 4 saat ya da 1 gece buzdolabında dinlendirilir.

Buzdolabından alınan kabaklar, önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında iyice yumuşayana kadar yaklaşık 1 saat 40 dakika pişirilir. Fırından alındıktan soğuyan kabak tatlısının üzerine dövülmüş ceviz ya da fındık içi çok yakışacaktır. Kaymak beraberinde servis etmeniz önerilir. Soğuyan ve süslediğiniz kabak tatlınız artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.