Fırın Torbasında Ayva Tatlısı Tarifi

Zahmetsizce ve kolayca hazırlanan Fırın Torbasında Ayva Tatlısı Tarifi, tüm ayrıntılarını takip edebileceğiniz videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda hazırdır. Ayvaların soyulması aşamasında kararmaması için, önceden hazırlanan limonlu suda bekletilmesi gerektiğini hatırlatırız.

Tatlının harika renginin ayvanın kendi çekirdekleri ile kazandırıldığı Fırın Torbasında Ayva Tatlısı Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından hazırlanan ve sesli anlatımın yer aldığı videodan izlenebilir. Ayrıca, tatlının yapımında kullanılan malzemelerin ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 4 adet ayva
  • 16 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 adet çubuk tarçın
  • 4 – 5 adet karanfil
  • Yarım su bardağı su

Limonlu su için;

  • 1 litre su
  • Yarım adet limonun suyu

Üzeri için;

  • Kaymak, sade dondurma ya da krem şanti

Hazırlanış Aşamaları

İlk önce, soyulan ayvaların bekletileceği suyu hazırlamak için; derince bir kaba alınan 1 litre suya, yarım adet limonun suyu sıkılarak karıştırılır. 4 adet ayva, soyulduktan sonra uç kısımları alınır ve ortadan ikiye kesilerek çekirdekli bölümü alınıp limonlu suda bekletilir. Tatlıya renk verecek, ayva kabukları ve çekirdekleri ayrı bir kaba alınır.

Ayvalar, limonlu sudan alınarak fırın torbasına çukur yerleri üste gelecek şekilde yerleştirilir. Fırın tepsisine yerleştirilen fırın torbasının içindeki ayvaları her birinin üzerine, 2’şer yemek kaşığı toz şeker eklenir. Ardından, ayrılan ayva kabukları, çekirdekler,  2 adet çubuk tarçın, 4 -5 adet karanfil, torbanın uygun yerlerine ve boşluklarına yerleştirilir.

Son olarak, yarım su bardağı su torbaya konarak, torbanın ağzı iyice kapatılır. Fırına verilmeden önce, kürdan yardımıyla torbanın üzerinde birkaç delik açılır. Önceden ısıtılmış 160 derecelik fırında 25 dakika, sonrasında fırının ısısı 200 dereceye çıkarılarak 35 dakika daha pişirilir. Fırında alınan torba, dikkatlice açılarak, ayvalar servis tabağına aktarılır.

Soğuması beklenen ayva tatlısının üzerine, arzunuza bağlı olarak kaymak, sade dondurma ya da krem şanti koyarak ikrama hazır hale getirebilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.