Fındıklı Krokan Tarifi

Sadece 3 malzeme kullanarak pastane ürünlerini aratmayan lezzet ve görünümde enfes bir atıştırmalık hazırlanan Fındıklı Krokan Tarifi, yapım aşamalarını ayrıntılı olarak takip edeceğiniz anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur.

Kolay ve pratik olarak az malzeme ile yapılan Fındıklı Krokan Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanmıştır. Yapımı için gerekli olan malzemelerin tam ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını, aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Malzeme Listesi

 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı tereyağı ya da margarin
 • 1 küçük kase fındık içi

Videolu Anlatım

Yazılı Anlatım

 1. Krokanın yapımında kullanılacak 1 küçük kase bütün fındık içi, ortalarından kesilerek ikiye ayrılır.
 2. Karamelini hazırlamak için; uygun bir tavaya alınan 1,5 su bardağı toz şeker, kısık ateşe ayarlanan ocakta karıştırarak eritilir.
 3. Topak kalmayana kadar kadar bu işleme devam edilir ve ardından 2 yemek kaşığı tereyağı ya da margarin eklenip karıştırarak yağın erimesi sağlanır.
 4. Hazır hale gelen karamel ocaktan alınır ve fındık içlerinin tamamı ilave edilip karıştırılır.
 5. Tezgaha serilen pişirme kağıdının üzerine hazırlanan karışım aktarılır ve üstüne de ayrı bir pişirme kağıdı yerleştirip kapatılır.
 6. Ardından, merdane yardımıyla fındıkların yüksekliği kadar açılır ve kenar kısımları da oklava ile sıkıştırarak düzeltilir.
 7. Üstteki pişirme kağıdı alınıp, bıçak yardımıyla küçük kare dilimler elde edecek şekilde kesilir.
 8. Buzdolabına kaldırılarak 10 – 15 dakika boyunca bekletilir.
 9. Sürenin sonunda buzdolabından çıkarılıp kolayca dilimlere ayrılan krokanlar, servis tabağına alınarak ikrama hazır hal getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.