Fincan Kalıbında Tel Kadayıf Tarifi

Tel kadayıf kullanarak yapılan ve birer porsiyonluk hazırlanışı ile servis kolaylığı sağlayan Fincan Kalıbında Tel Kadayıf  Tarifini, Evdeki Pastane sayfamızda tüm ayrıntıları ile izleyebilirsiniz. Orta boy bir fincanın kalıp olarak kullanıldığı ve yapımı çok kolay olan bu şerbetli tatlıyı denemenizi öneririz. Tarif ölçülerinde verilen 300 gram tel kadayıf kullanarak, 8 porsiyon tatlı hazırlayabilirsiniz.

Üzerine kaymak ya da dondurmanın çok yakışacağı Fincan Kalıbında Tel Kadayıf Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından hazırlanan videodan sizlere aktarılmaktadır. Gerekli malzemelerin ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 300 gram tel kadayıf
  • Yarım su bardağı kırılmış ceviz içi
  • 150 gram tereyağı ya da margarin

Şerbeti için;

  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su
  • 4 – 5 damla limon suyu

Hazırlanış Aşamaları

300 gram tel kadayıf, elde ya da keserek küçük parçalara ayrılarak hazırlanır. Tel kadayıftan bir miktar alınarak, orta boy bir fincana bastırarak yerleştirilir. Üzerine 2 tatlı kaşığı kadar kırılmış ceviz koyulur. Tekrar kadayıftan alınarak cevizlerin üstü bastırarak kapatılır. Yaklaşık yarısına kadar bu şekilde doldurulan fincan, yağlanmış bir fırın kabına ters çevrilerek boşaltılır. Daha sonra tatlıya şerbet verileceği için, fırın kabınızın kenarlı olması gerekmektedir.

Tüm kadayıflar videoda görüldüğü gibi hazırlanır ve fırın kabına yerleştirilerek dizilir. 150 gram eritilmiş tereyağı, kadayıfların üzerine gezdirilir. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına verilen kadayıf topları, kızarıncaya kadar pişirilir. Fırından alınarak soğumaya bırakılır.

Şerbeti hazırlamak için; 1,5 su bardağı şeker ve 2 su bardağı su uygun bir tencereye alınır, karıştırarak ocakta 10 dakika kadar kaynatılır. 4 – 5 damla limon suyu eklenen şerbet, birkaç dakika daha kaynatılarak ocaktan indirilir. 5 dakika sıcaklığının geçmesi beklenen şerbet, soğumuş kadayıfların üzerine gezdirerek dökülür. Şerbetini çekip soğuyan tatlınız servise hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.