Evde Ekmek Nasıl Yapılır?

Evde Ekmek Nasıl Yapılır? sorusunun tüm cevaplarını, Evdeki Pastane sayfamızda paylaştığımız sesli anlatımlı videodan ve yazılı anlatımından takip edebilirsiniz. Tam ölçüleri ile verilen tarifi uygulayarak, ev yapımı enfes bir ekmek hazırlayıp gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Tüm ailenin çok severek yiyeceği Ev Yapımı Ekmek Tarifi, Masmavi3 Mutfakta YouTube kanalı tarafından hazırlanıp paylaşılan videodan sizlere aktarılmaktadır. Ekmeğin yapımı için gerekli olan tam ölçülü malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları, aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Hamurunu hazırlamak için;

 • 1,5 su bardağı ılık su
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 paket toz kuru maya ya da yarım paket yaş maya
 • 1 su bardağı tam buğday unu
 • 2,5 su bardağı beyaz un

Hazırlanış Aşamaları

 1. Derince bir yoğurma kabına alınan, 1,5 su bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı toz şeker ve 1 paket toz kuru maya ya da yarım paket yaş maya, kısa bir süre karıştırılır.
 2. Ardından, 1 su bardağı tam buğday unu ve 2,5 su bardağı beyaz un eklenip, hamur toparlanana kadar tahta kaşık  yardımıyla karıştırılır.
 3. Sonrasında, elle yaklaşık 1,5 dakika kadar yoğurulup, hafif un serpilen tezgaha alınır.
 4. Yaklaşık 2 – 3 dakika daha elle iyice yoğurulup kıvamına kavuşan hamur, 2 – 3 yemek kaşığı kadar sıvı yağ ile her yeri yağlanan dikdörtgen borcama hafif oval biçimde elle açarak yerleştirilir.
 5. Borcamın üzeri streç filmle kapatılıp, ılık bir ortamda 40 dakika kadar mayalanması için bekletilir.
 6. Sürenin sonunda, borcamın içinde kenarlarından içe doğru 4 – 5 kez katlanıp toparlanan hamurun üzeri, tekrar kapatılıp 20 – 25 dakika daha dinlendirilir.
 7. Dinlendirilen hamur, bir kez daha 3 – 4 kez katlanıp üzeri kapatılarak 15 dakika kadar bekletilir.
 8. Pişirme için seçilen kapağı ve kulplarında plastik malzeme kullanılmayan tencerenin iç yüzeyi, pişirme kağıdı ile kaplanır.
 9. Az miktarda un serpilen tezgaha alınan hamur, kenarlarından hafifçe çekilerek ortaya doğru katlanır.
 10. Ortada bohça biçiminde toparlanan ve beze haline gelen hamur ters çevrilir ve üzeri hafifçe unla sıvanır.
 11. Ekmek hamuru, önceden pişirme kağıdı serilerek hazırlanan tencereye alınıp kapağı kapatılır ve ılık bir ortamda 40 dakika kadar dinlendirilir.
 12. Sürenin sonunda, pişirme kağıdıyla birlikte hamur tencereden alınır ve tencere kapağıyla birlikte boş olarak 230 derecelik alt üst ayar fırına ısınması için yerleştirilir.
 13. Ekmek hamurunun üzerine temiz bir jilet kullanarak 2 büyük çizik atılır ve dilediğiniz şekilde desen yapılır.
 14. Ardından, fırından çıkarılan tencereye pişirme kağıdıyla birlikte dikkatlice aktarılır ve kapağı kapatılarak halen çalışır durumda olan 230 derecelik fırına verilir.
 15. Yaklaşık 35 dakika kadar sonra kapağı alınır ve 30 dakika daha kontrollü olarak pişmeye bırakılır.
 16. Fırından alındıktan sonra, nemlenmemesi için tencereden çıkarılıp pişirme kağıdından ayırarak bir tel altlığa aktarılır.
 17. Soğuyan ekmeğinizi dilimleyip, sofralarınızda yer verebilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.