Ev Yapımı Taze Kayısı Reçeli Tarifi

Taze meyvelerle yapılan reçeller, kahvaltı sofralarımızda her zaman sevilerek tüketilir. Ev Yapımı Taze Kayısı Reçeli Tarifi ile, siz de enfes bir taze meyve reçeli hazırlayabilirsiniz. Kayısıların, sert ve küçük boy olanlarının tercih etmenizi öneririz.

Badem eklenerek verilen tarifi, arzu ederseniz sadece taze kayısı kullanarak da yapabilirsiniz. Misssgibi Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı videolu anlatımın yanı sıra, reçeliniz için gerekli malzemelerin ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Ev Yapımı Taze Kayısı Reçeli Tarifi İçin Malzeme Listesi

  • 1 kilogram sert ve küçük kayısı
  • 4 su bardağı toz şeker
  • 4 su bardağı su
  • 4 – 5 damla limon suyu
  • 1 kase badem içi (isteğe bağlı)

Hazırlanış Aşamaları

1 kase badem içi, üzerine sıcak su eklenerek yarım saat kadar bekletilir. Ardından, tüm bademlerin kabukları soyularak hazır hale getirilir.

Uygun bir tencereye alınan 4 su bardağı toz şekere, 4 su bardağı toz şeker eklenir ve karıştırarak kaynatılır. Çekirdekleri çıkartılıp ikiye bölünen kayısılar, kaynayan şekerli suya ilave edilir. Kaşık yardımıyla tüm kayısılar şerbete değecek şekilde yerleştirilir ve orta ateşe ayarlı ocakta pişirilir. Bu aşamada, kayısıların dağılmaması için kaşıkla değil tencereyi sallayarak karıştırılması önerilir.

Yoğunlaşarak kıvamını alan reçele, badem içleri ve 4 – 5 damla limon suyu eklenir. Kaşık kullanmadan son kez tencereyi sallayıp karıştırarak ocak kapatılır. Sıcak olarak kavanoza yerleştirilen reçel, soğuyup dinlendirildikten sonra artık hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.