Ev Yapımı Sade Açma Tarifi

Pastane lezzetlerini mutfağınıza taşıyan sayfamızda Ev Yapımı Sade Açma Tarifi, videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Hazırlanış aşamalarında verilen ipuçlarını ve ölçüleri tam uyguladığınızda mükemmel sonuç alacağınız tarifi, izledikten sonra denemenizi öneriyoruz.

Yumuşacık dokusu ve harika lezzeti ile çok beğeneceğiniz Ev Yapımı Sade Açma Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanmıştır. 11 adet açma yapılan tarifte kullanacağınız malzemelerin ölçüleri ile birlikte listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Hamuru için;

  • 1 paket yaş maya
  • 2,5 yemek kaşığı toz şeker
  • 3 su bardağı ılık süt
  • 2 adet yumurta (1 adedinin sarısı üzeri için ayrılacak)
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 10 su bardağı un

Hamurları açmak için;

  • 50 gram oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı

Üzeri için;

  • Susam ve çörek otu

Hazırlanış Aşamaları

Derince bir yoğurma kabında, ufalanmış 1 paket yaş maya, 2,5 yemek kaşığı toz şeker ve 3 su bardağı ılık süt iyice karıştırılır. Ardından, 1 adedinin sarısı ayrılmış 2 adet yumurta, 1 su bardağı sıvı yağ ve 1 yemek kaşığı tuz ilave edilerek karıştırmaya devam edilir.

10 su bardağı un, parça parça eklenerek elle yoğurmaya başlanır. Yumuşak kıvamda ve hafif ele yapışan bir kıvama gelen hamurun üzeri streç filmle kapatılarak 1 saat kadar mayalanması için dinlendirilir. Mayası tamamlanan hamurdan, yaklaşık mandalina büyüklüğünde parçalar alınır ve elde yuvarlayarak bezeler oluşturulur. Bezelerin üstü bezle kapatılarak 10 dakika bekletilir.

Sürenin sonunda, mutfak tezgahına alınan 1 adet beze, 50 gram oda sıcaklığında yumuşamış tereyağından 1 çay kaşığı kadar ekleyerek, elle mutfak tezgahında oval şekilde açılır. Açılan hamur, rulo şeklinde sarılır ve 2. bezeden aynı işlemi uygulayarak hazırlanan rulo, birbirine dolanarak sarılır ve uçları birleştirilir.

Tüm bezeler aynı şekilde hazırlanır ve hazırlanan açma hamurları, pişirme kağıdı serili fırın tepsisine yerleştirilir. Fırına verilmeden önce, üzerleri örtülerek tepsi mayası için 20 dakika dinlendirilir. Sürenin sonunda, üzerlerine ayrılan 1 adet yumurtanın sarısı çırpıldıktan sonra sürülür, susam ve çörek otu serpilir. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 15 dakika pişirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.