Ev Yapımı Portakallı Lokum Tarifi

Kolay ve pratik yapımının yanı sıra harika lezzette hafif bir tatlı hazırlayacağınız Ev Yapımı Portakallı Lokum Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda videolu anlatımıyla hazırdır. Videolu ve yazılı anlatımlarını takip ederek, az malzeme ile yapılan enfes aromalı bu tatlıyı denemenizi öneriyoruz.

Katkısız doğal malzemelerle hazırlanan ve çocuklarınız için de sağlıklı bir tatlı olacak Ev Yapımı Portakallı Lokum Tarifi, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanan videodan sizlere aktarılmaktadır. Ayrıca, lokumun yapımında kullanılan malzemelerin tam ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 2,5 su bardağı (yarım litre) portakal suyu
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • Yarım çay bardağı nişasta

Bulamak için;

  • Hindistan cevizi

Süslemek için;

  • Fındık ve toz Antep fıstığı

Hazırlanış Aşamaları

Uygun bir tencereye alınan; yarım litre taze sıkılmış portakal suyu, 1 çay bardağı toz şeker ve yarım çay bardağı nişasta, kısa bir süre karıştırılıp orta ateşe ayarlanan ocağa yerleştirilir. Sürekli karıştırarak, kaynayıp kıvam alana kadar pişirilir.

Koyulaşarak hazır hale gelen karışım, soğuduktan sonra kolay çıkarabilmek içinden su geçirilerek ıslatılan bardaklara aktarılır. İlk sıcağının geçmesi beklenir ve sonrasında buzdolabına kaldırılarak soğuması için bekletilir.

Buzdolabından alınan tatlılar, bardakların üst kısmının kenarlarına bıçakla dokunularak çıkarılır. Yaklaşık 1 parmak genişliğinde kesilerek dilimlere ayrılır. Her bir dilim, Hindistan cevizine bulanarak servis tabağına alınır. Üzerleri fındık ve toz Antep fıstığı ile süslenip, ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.