Ev Yapımı Künefe Tarifi

Canınız künefe çektiğinde mutfağınızda yapabileceğiniz Ev Yapımı Künefe Tarifini Evdeki Pastane sayfamızda videolu ve yazılı anlatımlarıyla sizlerle paylaşıyoruz. Usta işi künefeleri aratmayacak lezzetteki bu şerbetli tatlı, ikram ettiğiniz herkesin beğenisini kazanacaktır.

Ev Yapımı Künefe Tarifi için gerekli malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak verilmiştir. Sıcak olarak servis etmeniz gereken künefenin görsel anlatımı, Nefis Yemek Tarifleri YouTube kanalının hazırladığı ve sesli anlatımın yer aldığı video ile sizlere aktarılmaktadır.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 250 gram tel kadayıf
  • 2 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı

Tabanı için;

  • 1 yemek kaşığı üzüm pekmezi
  • 2 yemek kaşığı oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı

Arası için;

  • 150 gram tuzsuz künefe peyniri ( dil peyniri ya da mozarella gibi tuzsuz peynirler)

Şerbeti için;

  • 2 su bardağı su
  • 1,5 su bardağı toz şeker

Hazırlanış Aşamaları

Şerbeti hazırlamak için; uygun bir tencere ocağa alınır ve 2 su bardağı su ile 1,5 su bardağı toz şeker karıştırılarak 15 dakika kaynatılır. Sonrasında ocaktan alınan şerbet soğumaya bırakılır.

250 gram tel kadayıf bıçakla kesilerek küçük parçalara ayrılır. 2 yemek kaşığı tereyağı eritilir ve ılık olarak kadayıfların üzerine gezdirilir ve karıştırılır. Bu aşamada tüm kadayıfların yağ ile buluşması gerektiğini hatırlatırız.

Künefenin iç malzemesini hazırlamak için, 150 gram künefe peyniri ya da dil peyniri gibi tuzsuz peynir kesilerek dilimlenir.

2 yemek kaşığı tereyağı bir kaba alınarak, 1 yemek kaşığı üzüm pekmezi ilave edilerek karıştırılır. Künefeyi kızartmak için kullanılacak tavanın tabanı, pekmezli tereyağı ile yağlanır. Tel kadayıfların yarısı tavaya yerleştirilir ve elle bastırarak sıkıştırılır. Kesilen peynir dilimleri, kadayıfların üzerine düzgün ve eşit bir şekilde yerleştirilir.

Kadayıfların diğer yarısı da tavaya alınarak kadayıfların üzeri kapatılır. Kadayıfların üzerine el ya da tavanın kapağı ile bastırarak iyice sıkıştırılır. Künefeyi çevirmek için kullanılacak olan tava kapağının içi de pekmezli tereyağı sürülerek yağlanır.

Pişirme aşamasına, ocağın en küçük bölümü kısık ateşe alınarak başlanır. Tava, ocağa alınarak künefenin altı kızarana kadar pişirilir. Altı kızaran künefe, yağlanmış kapak kullanılarak tavadan alınır. Tavaya pekmezli tereyağından sürülür ve tatlının diğer yanını kızartmak için künefe tekrar tavaya yerleştirilir.

Altı da kızartılan tatlı, ocaktan alınır ve soğumuş olan şerbeti verilir. Hazır hale gelen künefe kesilerek dilimlenir ve sıcak olarak servis edilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.