Ev Yapımı Kazandibi Tarifi

Pastane lezzetlerinden enfes bir sütlü tatlıyı mutfağınıza getirecek olan Ev Yapımı Kazandibi Tarifi, sade ve basit anlatımı ile Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Geleneksel kazandibi lezzetini özleyenlerin bu tarifi mutlaka denemelerini öneririz.

Kazandibi Tarifi, Kevserin Mutfağı YouTube kanalının hazırladığı videolu anlatım ile sizlere aktarılmaktadır. Tatlının yapımında kullanılan malzemelerin ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 1 litre süt
  • 2 paket (400 gram) sıvı krema
  • 3 yemek kaşığı pirinç unu
  • 2 yemek kaşığı nişasta
  • 3 çay bardağı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • 2 parça damla sakızı (isteğe bağlı)

Hazırlanış Aşamaları

Pişirme için seçilen uygun bir tencere ocağa alınır. Orta ateşte, 1 litre süt, 2 paket krema (400 gram), 3 çay bardağı şeker, 3 yemek kaşığı pirinç unu, 2 yemek kaşığı nişasta ve isteğe bağlı olarak 2 parça damla sakızı da eklenir ve sürekli karıştırarak koyulaşana kadar pişirilir. Hazır hale gelen muhallebi ocaktan alınır.

Pişirme için seçilen tepsinin her yeri, tereyağı ile yağlanır. 2 yemek kaşığı pudra şekeri, tepsinin tabanına eşit şekilde dağıtılarak serpilir. Hazırlanan muhallebi, tepsiye boşaltılır ve üzeri düzeltilir. Tatlının tabanını yakmak için tepsi, yüksek ateşe ayarlanan ocağa alınır.

Videoda görüldüğü gibi, sürekli çevirerek ve kontrol ederek pişirilir. Altı kızartılan tatlı ocaktan alınır ve ilk sıcağının geçmesi beklenir. Sonrasında, tatlı tepsisi kendinden daha büyük ve içine su doldurulan bir tepsiye alınır.

Tarif videosunda cam tepsi, altının kızarıklığını daha iyi görmek için seçilmiştir. Bu yüzden, tepsinin su dolu tepsiye aktarılması sırasında cam kapta sıcaklık farkı nedeniyle problem yaşanabilir. Riski göze almak istemiyorsanız, kızartma için metal tepsi kullanmanız önerilir. Ayrıca, cam tepsinin ocağa konmadan önce tabanının ya da dışının kesinlikle ıslak olmaması gerektiğini hatırlatırız.

Su doldurulmuş tepsiye alınan tatlı, soğuyana kadar beklenir. Soğuyan kazandibi, dilediğiniz boyutlarda dilimlenir ve tepsisinden alınarak ikrama hazır hale getirilir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.