Ev Yapımı Elma Şekeri Tarifi

Ev Yapımı Elma Şekeri Tarifi ile mutfağınızda kendi ellerinizle yapacağınız bu tatlı sürpriz, çocuklar olduğu kadar büyükler için de harika bir ikram olacaktır. Görünümü ve lezzeti pastane ürünü elma şekerlerini aratmayan tarifin ölçüleri 4 adet elma için verilmiştir. Şerbeti hazırlarken şekerin yanmasını önlemek için, ocağınızın sürekli kısık ateşte olması gerektiğini hatırlatırız.

Elma şekerlerini evde nasıl hazırlayacağınızı, Benim Mutfağım YouTube kanalının hazırladığı videodan izleyebilirsiniz. Görsel anlatımın yanı sıra, gerekli malzemelerin listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi ( 4 Adet )

  • 4 adet elma
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı kırmızı gıda boyası
  • 4 adet çubuk

Hazırlanış Aşamaları

4 adet elma yıkanıp kurulanarak hazırlanır. 4 adet çubuk sap yerlerinden her bir elmaya takılarak hazır hale getirilir.

Kısık ateşe ayarlanan ocağa uygun bir tencere yerleştirilir. 2 su bardağı toz şeker ile 1 su bardağı su tencereye alınarak 15 dakika kaynatılır. Kaynayan şerbete 1 tatlı kaşığı limon suyu ilave edilir ve 15 dakika daha kaynatılır. Sürenin sonunda 1 çay kaşığı kırmızı gıda boyası ekleyerek kaynatmaya devam edilir.

Şerbetin kıvamını test etmek için, 1 çay bardağına soğuk su doldurulur. Hazırlanan şerbetten 1 damla dökülür ve şerbet top şeklinde bardağın tabanına inip donuyorsa hazır hale gelmiş demektir.

Çubuk takılmış elmalar, ocakta kaynamakta olan şerbete batırılır ve yağlı kağıt serilmiş servis tabağına soğuması için bırakılır. Yaklaşık 1 saat sonra soğuyan elma şekerleri ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.