Ev Yapımı Donut Tarifi

Pastane lezzetlerinden birini daha mutfağınıza taşıyacak Ev Yapımı Donut Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda beğenilerinize sunulmuştur. Gerçeğini aratmayacak görünüm ve lezzetteki donutları, videolu ve yazılı anlatımlarında yer alan aşamaları takip ederek kolayca hazırlayabilirsiniz. Tarif ölçüleri ile yaklaşık 18 adet donut yapılmaktadır.

Şık sunumu ile fark yaratacağınız Ev Yapımı Donut Tarifi, Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalı tarafından sesli anlatımlı olarak hazırlanan videodan sizlere aktarılmaktadır. Donutların yapımında kullanacağınız malzemelerin ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Hamuru için;

 • 4,5 su bardağından biraz fazla (600 gram) un
 • 2 adet yumurta
 • 1,5 su bardağından biraz az (260 mililitre) ılık süt
 • 100 gram oda sıcaklığında  yumuşak tereyağı ya da margarin
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 2 paket kuru toz maya
 • 1 paket vanilya

Kızartmak için;

 • Sıvı yağ

Üzeri için;

 • Toz şeker
 • Arzunuza bağlı olarak seçeceğiniz eritilmiş bitter, sütlü ya da beyaz çikolata

Hazırlanış Aşamaları

Hamurunu hazırlamak için;  4,5 su bardağından biraz fazla (600 gram) un, 2 adet yumurta, 100 gram oda sıcaklığında  yumuşak tereyağı,  2 yemek kaşığı toz şeker, 2 paket kuru maya, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 paket vanilya ve 1,5 su bardağından biraz az (260 mililitre) ılık süt, uygun bir yoğurma kabında önce karıştırılır, ardından da iyice yoğurulur. Ele yapışmayan yumuşak bir kıvama geldiğinde, hamurunuz hazır hale gelmiştir.

Hazırlanan hamurun üzeri streç filmle kapatılır ve yoğurma kabından daha büyük bir tencereye konan sıcak suyun içine yerleştirilir. Tencerenin kapağı kapatılıp bir bezle örülerek yarım saat kadar mayalanması için dinlendirilir. Mayası tamamlanan hamur,  hafifçe un serpilen tezgahta beze haline getirilir. Önce elle ardından merdane yardımıyla, yaklaşık 1,5 santimetre kalınlığında açılır. Hamur, geniş ağızlı bardak ya da yuvarlak kesme aparatı ile kesilerek parçalar oluşturulur. Fazla hamur parçaları alınarak ayrılır. 

Her bir yuvarlak hamur parçasının ortası bir kapak yardımıyla kesilerek alınır ve hamurlar uygun boyutta kesilerek hazırlanan pişirme kağıtları üzerine yerleştirilir.  Artan hamur parçaları için de aynı işlemler uygulanarak son şekilleri verilir. Üzerileri temiz bir bezle örülerek 15 dakika kadar dinlendirilir. 

Donut hamurları, çok kızgın olmayan sıvı yağda, arkalı önlü olarak kızartılır.  Kızartıldıktan sonra, İlk sıcağı geçen donutların her 2 yüzü de toz şekere bulanarak servis tabağına alınır. Arzu ederseniz, eritilmiş bitter, sütlü ya da beyaz çikolataya bir yüzlerini bulayıp, üzerilerini de dilediğinizce süsleyebilirsiniz. Soğuyan donutlar artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.