Ev Yapımı Dondurma Tarifi

Özellikle çocuklarınıza çok sağlıklı ve lezzetli bir tatlı hazırlayacağınız Ev Yapımı Dondurma Tarifi, videolu ve yazılı anlatımlarıyla Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur. Evde kendi ellerinizle hazırlayarak ikram etmenin keyfini yaşayacağınız tarifi, denedikten sonra çok beğenerek tüketeceksiniz.

Herkesin damak tadına uygun enfes lezzetteki Ev Yapımı Dondurma Tarifi, Bera Tatlı Dünyası YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanmıştır. Sesli anlatımlı olarak izleyeceğiniz videonun yanı sıra, dondurmanın yapımı için gerekli olan malzemelerin  ölçülü listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 2 paket (2 yemek kaşığı) toz salep
  • 1 parça damla sakızı (isteğe bağlı)

Hazırlanış Aşamaları

Uygun bir tencereye alınan 1 litre süte, isteğe bağlı olarak küçük 1 parça damla sakızı eklenerek karıştırılır. Ardından, sütün bulunduğu tencere orta ateşe ayarlanan ocağa alınarak kaynatılır. Kaynayan süte, 1 su bardağı toz şeker ve 2 paket (2 yemek kaşığı) toz salep ilave edilir. 10 dakika boyunca sürekli karıştırarak pişirilir.

Hazırlanan karışımın tamamı, dondurmanın hazırlanacağı kaba tercihen kare borcama aktarılır. Soğuyana kadar beklenir ve ardından buzdolabının dondurucu kısmına kaldırılarak 40 dakika kadar bekletilir. Sürenin sonunda, dolaptan çıkarılarak, kenarlarında ortaya doğru iyice karıştırıp tekrar buzluğa kaldırılır. 1 saat sonra dolaptan çıkarılıp tekrar aynı biçimde karıştırılır.

1’er saat aralıklarla 2 kez daha aynı işlemler tekrarlanır. Son karıştırma işleminden sonra, son olarak 4 saat buzlukta bekletilen dondurma artık hazırdır. Kaşık yardımıyla alarak, ister külahta isterseniz şık kaplara aktararak süsleyip servis yapabilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.