Ev Yapımı Çilekli Dondurma Tarifi

Mutfağınızda kendi ellerinizle hazırlayacağınız Ev Yapımı Çilekli Dondurma Tarifi ile doğal ve sağlıklı bir dondurma yapabilirsiniz. Özellikle çocuklarınıza tatlı bir sürpriz olacak çilekli dondurmanın yapımında renklendirici gıda boyası kullanılmamaktadır.

Yapımı sırasında çileklerin sulanmaması için önceden dondurmanız gerektiğini hatırlatırız. Katkısız ürünlerle hazırlanan Ev Yapımı Çilekli Dondurma Tarifi, Ayşenur Altan YouTube kanalı tarafından hazırlanan ve sesli anlatımın yer aldığı videodan sizlere aktarılmaktadır. Dondurmanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 2 su bardağı (300 gram) çilek
  • 1 kutu (200 mililitre) süt kreması
  • 1 su bardağı toz şeker
  • Yarım su bardağı katı yoğurt
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 1 tutam tuz

Hazırlanış Aşamaları

2 su bardağı (300 gram) çilek ayıklanıp yıkandıktan sonra bir poşete konarak derin dondurucuda dondurulur. Dondurmayı hazırlamaya başlamadan 15 dakika öncesi dondurucudan çıkartılır. Ardından, çilekler mutfak robotuna yerleştirilir. 1 su bardağı toz şeker ilave edilerek püre haline gelinceye kadar çekilir. Sonrasında, 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 tutam tuz, 1 kutu (200 mililitre) süt kreması ve yarım su bardağı katı yoğurt eklenerek tüm malzemeler iyice çırpılır.

Hazırlanan karışım fazla derin olmayan bir kaba aktarılır ve derin dondurucuya kaldırılarak 2 saat bekletilir. Sürenin sonunda çıkarılarak çatal yardımıyla karıştırılır. Bu işlem 2 – 3 kez tekrarlanır. Son işlemden sonra dondurucudan aldığınız dondurma, artık ikrama hazır hale gelmiştir.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.