Ev Yapımı Çilek Reçeli Tarifi

Evdeki Pastane sayfamızda paylaştığımız Ev Yapımı Çilek Reçeli Tarifi ile ailece tüketebileceğiniz enfes bir kahvaltılık hazırlayabilirsiniz. Taze mevsim meyvesi ile katkısız ve sağlıklı olarak yapılan tarifi izlemenizi ve denemenizi öneriyoruz.

Verilen ölçülerle 1 kavanoz reçel hazırlanmaktadır. Ölçüleri orantılı olarak arttırarak dilediğiniz miktarda çilek reçeli yapılabilir. Ev Yapımı Çilek Reçeli Tarifi, Ayşenur Altan YouTube kanalı tarafından hazırlanan ve sesli olarak izleyeceğiniz videodan sizlere aktarılmaktadır. Ayrıca. gerekli malzeme listesini ve hazırlanış aşamalarını aşağıda yazılı olarak da takip edebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • Yarım kilogram ufak boy çilek
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 3 adet limon tuzu ya da yarım adet limonun suyu

Hazırlanış Aşamaları

Yarım kilogram ufak boy çilek, sapları temizlenerek iyice yıkanır. Uygun bir tencereye alınan çileklerin üzerine 3 su bardağı toz şeker ilave edilerek kapağı kapatılır ve 1 gece bekletilir. Ardından, orta ateşe ayarlanan ocağa alınır ve arada karıştırarak kaynayana kadar pişirilir. Kaynadıktan sonra, ocağı altı kısılarak reçel kıvamını alana kadar yaklaşık 45 dakika pişirmeye devem edilir.

Reçelin kıvamı ve akışkanlığı, bir tabağa damlatılarak kontrol edilebilir. 3 adet limon tuzu ya da yarım adet limonun suyu eklenir ve 3 – 4 dakika daha kaynatılan reçel ocaktan alınır. Kavanoza aktarılarak kapağı kapatılan reçeli, dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.