Ev Yapımı Burma Kadayıf Tarifi

Videolu ve yazılı anlatımlarını takip ederek enfes bir şerbetli tatlı yapacağınız Ev Yapımı Burma Kadayıf Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda beğenilerinize sunulmuştur. Tel kadayıf kullanarak hazırlanan tatlıyı, damak tadınıza uygun olacak ceviz, Antep fıstığı, badem ya da fındık içi ile deneyebilirsiniz.

Hazır almak yerine mutfağınızda sağlıklı malzemelerle denemenizi önerdiğimiz Ev Yapımı Burma Kadayıf Tarifi, Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanan videodan sizlere aktarılmaktadır. Ayrıca, yapımında kullanacağınız ölçülü malzeme listesi ve hazırlanış aşamaları aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

  • 500 gram tel kadayıf
  • 125 gram eritilmiş tereyağı ya da margarin
  • Yarım çay bardağından biraz az sıvı yağ

Arası için;

  • 300 – 400 gram ceviz içi, badem ya da Antep fıstığı

Üzeri için;

  • 125 gram eritilmiş tereyağı

Şerbeti için;

  • 4 su bardağı toz şeker
  • 4 su bardağı su
  • Çeyrek adet limon

Hazırlanış Aşamaları

Şerbetini hazırlamak için; uygun bir tencereye alınan 4 su bardağı toz şeker ile 4 su bardağı su, orta ateşe ayarlanan ocakta çeyrek limonun suyu eklenip karıştırdıktan sonra kaynatılır. Kıvamını alan şerbet, ocaktan alınarak soğumaya bırakılır.

Derince bir kaba alınan 500 gram tel kadayıfa, 125 gram eritilmiş tereyağı ve yarım çay bardağından biraz az sıvı yağ ilave edilerek, kadayıfların her yeri yağlanarak karıştırılır. Yağlanan kadayıftan bir parça alınarak, mutfak tezgahına uzunlamasına serilerek açılır. Ortasına, dövülmüş ceviz içi, badem ya da Antep fıstığı yerleştirilir. Videoda görüldüğü gibi, bir ucundan başlayarak çevrilerek rulo şeklinde sarılır.

Tüm kadayıflar için aynı işlemler uygulanarak hazırlanan rulolar, borcam ya da kenarlı fırın kabına yan yana yerleştirilir. Üzerlerine, 125 gram eritilmiş tereyağı eşit miktarda dağıtarak gezdirilir. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir. Fırından alınan sıcak kadayıfın üzerine, önceden hazırlanarak soğutulan şerbet, bir kepçe yardımıyla gezdirilir. Şerbetini çeken ve soğuyan tatlı, dilimlenerek servis tabağına aktarılır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.